Кабинетът е обсъждал разпродажбата на държавни земи през 2025 г.
/ брой: 231
Продава ли правителството една пета от държавния поземлен фонд - това е актуална тема около проектобюджета на финансовия министър Асен Василев и стана повод президентът Румен Радев да заплаши с вето фискалната рамка на страната. Темата бе отворена още в края на миналата седмица със становище на Министерството на земеделието и храните. То е част от документите към проектобюджета за 2024 г., но на практика се отнася за приходната страна на бюджета на ведомството за 2025 г., предаде economic.bg.
На брифинг в понеделник Василев описа въпроса като "фалшива новина" и изрази учудване, че президентът "се поддава на такива". Той бе категоричен, че в проектобюджета за 2024 г. "... член, с който да се продават земи от държавния поземлен фонд няма. В този бюджет няма такива приходи". На конкретен въпрос дали все пак такива планове се обмислят, той отвърна "не и с Бюджет 2024 - там такива планове няма".
Темата с разпродажбата на държавни земи обаче е била обсъждана сред министрите - не за тази, а за следващата година. Становището на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) по темата е отрицателно и не е ясно дали разпродажбата на 1/5 от Държавния поземлен фонд ще започне през 2025 г.
В рамките на съгласувателната процедура са заложени допълнителни приходи в бюджета на МЗХ през 2025 г. в размер на 340 млн. лв.
"За тази стойност, при допускане на продажба чрез търг на земи от държавния поземлен фонд (ДПФ) за притежатели на поименни компенсационни бонове (ПКБ), на компенсаторни записи и на жилищни компенсаторни записи, ще са необходими по предварителни разчети приблизително 700 000 дка., което представлява 1/5 от наличния държавен поземлен фонд", пише в отрицателното становище на МЗХ.
"Продажбата на държавна земя, за да се покриват необходимите бюджетни приходи е абсолютно неприемливо". Това заяви в края на миналата седмица пред БНТ депутатът от БСП за България проф. Румен Гечев. Преди заседанието на бюджетната комисия вчера той каза в отговор на въпрос, че ако това бъде предложено, ще бъде абсурдно и няма да мине в Народното събрание.
Според чл. 35, ал. 5 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), 60% от предложената цена в търговете за земеделски земи от държавния поземлен фонд се заплащат с ПКБ от спечелилия участник. Останалите 40% е с парични средства от цената на имота по пазарна оценка.