26 Юни 2024сряда14:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Искат нови учебници по турски език

к Люлин" избират на фестивала

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 828

За нови учебници по майчин турски език настоя вчера Антонина Желязкова, която е директор Международния център за изследване на малцинствата и културните взаимодействия.  От центъра са провели теренно проучване и са изследвали образователните проблеми на турските деца в българското училище по повод на предстоящото приемане на новия Закон на предучилищното и училищното образование.
Експертите, участвали в проучването, смятат, че учебниците по турски език имат много недостатъци, написани са набързо, а за прогимназиалния етап са по-скоро на университетско ниво. Те препоръчват да има специализирани помагала за учителите по история, в които да бъде застъпен мултикултурният подход.
Желязкова заяви, че организацията ще настоява обучението на майчиния език да стане част от общообразователната подготовка в училища, в които има голям брой ученици с майчин език, различен от българския. В училищата с малък брой ученици от етническите малцинства това може да става чрез допълнителни часове. От центъра настояват да има държавен образователен стандарт за учебното съдържание по майчин език.
Експертите твърдят, че развивайки познанията си по турски език, учениците усвояват по-добре български, както и други чужди езици. Когато децата не познават добре майчиния си език и българския език това се отразява на общата успеваемост, отбеляза Желязкова. Преподавателите, които владеят и двата езика, също по-лесно успяват да предадат нужните знания на децата, затова от центъра препоръчват допълнителни езикови курсове за учителите по български и майчин турски език, които преподават на деца, владеещи и двата езика.
Друго предложение е да се повиши издръжката за учениците, които учат едновременно и български, и турски език.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ