19 Юли 2025събота18:26 ч.

Искаме 2 г. отлагане на ембаргото върху руския петрол

България готова да наложи вето на решението, ако Брюксел откаже

/ брой: 87

автор:Дума

visibility 2036

България ще поиска две години отлагане на включването си в евентуална забрана на ЕС за вноса на руски петрол като част от санкциите срещу Русия заради инвазията й в Украйна. Това обяви пред БТВ председателят на парламентарната Комисия по енергетика Радослав Рибарски. 

Към момента няма официален отговор на искането на България за изключването й от налагането на санкциите върху руския петрол, каза Рибарски по повод разпространени информации. В края на миналата седмица, позовавайки се на свои източници, Ройтерс съобщи, че Европейската комисия не приема искането на българското правителство за изключване на страната от общите срокове за налагане на ембаргото. Еврокомисията обаче приема да се даде повече време на Унгария, Словакия и Чехия да се адаптират към петролните санкции.

Според преработеното предложение на ЕК Унгария и Словакия ще могат да купуват руски петрол от тръбопроводи по действащите договори до края на 2024 г., докато Чехия може да продължи купува до юни 2024 г. ЕК предлга за всички останали страни от ЕС да се наложи забрана за купуване на петрол от Русия, която да влезе в сила след 6 месеца, а за петролни продукти - след 8 месеца. България също е поискала да бъде изключена от общото петролно ембарго, но не са й били предложени отстъпки в сроковете. Причината е, че искането на България "не е имало реални аргументи". Останалите три държави, на които е предоставена повече свобода на действие, "имат обективен проблем" за намиране на алтернативни доставки, съобщава Ройтерс, позовавайки се на своите източници в ЕК.

"Разговорите продължават. Българското правителство е решило да направи всичко възможно", каза Рибарски.

По думите му за страната ни трябва да важат същите аргументи като за Унгария и Словакия, тъй като рафинерията в Бургас е настроена технологично за преработка на руски петрол. "Към момента сме категорични, че ще се борим до последно. Ако проблемът не бъде решен, най-вероятно ще наложим вето на решението за ембарго на руския нефт", каза Рибарски.

Председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев също е на мнение, че България има основания да търси дерогация и трябва да го направи. Според него през последните десетилетия и особено през последните 10 години страната ни е станала изключително зависима от руския петрол.

Анкета сред експерти на Financial Times показва обаче, че руската икономика ще успее да се справи с последствията от въвеждането на европейското ембарго. Според тях забраната ще доведе до ръст на цените на суровия петрол, което значително ще увеличи трудностите за бизнеса в Европа. Средният дял на зависимост на страните от ЕС от руския внос е 30 на сто, припомня изданието.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ