Инвеститор издал Иванчева, хванали я с белязани пари
Инвеститор, българин, върнал се от чужбина, се свързал с разследващите, за да се оплаче, че е изнудван от кмета на Младост Десислава Иванчева. Така спецпрокуратурата и КПКОНПИ я хванали с белязани пари, като преди я дебнели 20 дни, кога ще получи подкупа. Това стана ясно от пресконференцията на прокуратурата и новия антикорупционен орган. Към Иванчева и към още двама души ще бъде повдигнато обвинение за взимане на подкуп в особено големи размери, каза шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев.
Пред медиите той направи просторно изявление в стил холивудски екшън, разясни подробно как е следена кметицата, как са белязани парите и защо над 5 часа тя седя с белезници в центъра на София. Причината била, че не трябвало да докосва нищо, за да не изтрие от ръцете си веществото, което трябвало да докаже, че е докосвала белязаните банкноти. После, при проверката, "всички светнаха като крушки, каза Гешев, имайки предвид уред, който доказва наличието на еднакъв прах по парите и по ръцете на Иванчева.
Прокуратурата следяла кметицата от дълго време, стана ясно още от разказа на Гешев.
Досъдебното производство срещу нея било от месец февруари, а проверката - от декември, обясниха прокурорите. Инвеститор, българин, върнал се от чужбина, изнудван от Десислава Иванчева, се обърнал към разследващите. И така се разплел чорапът.
Гешев разкри и "методите" на Иванчева-"натиск, маскиран като борба за правата на хората".
При претърсването в кабинета на кмета бяха намерени стотици преписки, а мястото им не е там, а при конкретните специалисти, обясни още спецпрокурорът. По думите му преписките се бавели, за да може да се поиска подкуп и тогава да се придвижат. „Под маската, че се борим за правата на хората, се оказва, че се преследват лични интереси“, коментира той. „В дома на кметицата също бяха намерени такива преписки“, уточни прокурорът. Имало много сигнали срещу дейноста на кмета Иванчева.
„Събрахме информация за още едно лице- строителен предприемач, извършващ действия в „Младост“. Дълги години той е живял в чужбина и не възприема решаването на проблема с пари под масата. Той е бил изнудван, оказан му е натиск, за да плати сериозна сума“, каза Гешев. Човекът бил разпитан и разяснил ситуацията.
Прокурорът отново подробно описа версията на обвинението: "Човекът, който и да е той, е имал заповед за изменение на устройствения план. Има процедура, формална, по която общината е длъжна да обяви на заинтересованите лица. Тя трае една седмица. Но в един момент се оказва, че седмицата минава, минава и година и започват разговори "какво се случва". Така се провеждат десетки срещи, на човекът му писва и пуска жалба. В един момент се свързват с него определени посредници, казват му, че кметицата е много възмутена от това, че той пише жалби и че затова проблемът му няма да се разреши. И така се стига до това, че цената е 20 евро на кв.м, общо - 250 хил. евро. Казано му е, че щом има инвестиционни намерения за около 49 хил. кв. м съвместната дейност трябва да продължи за цена около 1,1 млн. евро. В резултат на преговори цената е слязла до 500 хил. евро". Човекът, според Гешев, осигурил сумата, защото искал "нещо да се подобри, да съдейства на държавата, храни стотици работници".
"Това, че човекът съдейства е повод за гордост, означава, че не всичко е загубено", бе неговият извод.
Гешев продължи с подробностите и обясни, че разследващите 20 дни чакали Иванчева да се съгласи да получи сумата. Голяма част от нас не са се прибирали по домовете си, организацията включва над 100 човека, вкара още драматизъм прокурорът.
„Всичко, което видяхте вчера беше определена среща между кметицата, зам.-кмета, посредник, който е бивш кмет и лицето, което е изнудвано“, посочи той. „Кметът определи къде ще бъде срещата, в центъра на София“, уточни Иван Гешев. „Изнудваното лице предаде сумата на посредника в едно кафе в близост. Той се свърза с кметицата и зам.-кметицата, отиде при тях, седнаха, пиха кафе 2 часа, взеха си парите. Той си взе 14 хил. евро от тези 70 хил., което е неговата част, въпреки, че беше заявил, че няма да вземе пари от кметицата“, даде още подробности Гешев.
Лицата седяха с белезници, защото след като бяха въведени в Спортната палата с тях продължиха да се извършват действия - личен обиск и освидетелстване. Всички светнаха. Няма как да ми бъде обяснявано, че нещо им е подхвърляно, пипали са парите, отсече Гешев.
Той обави, че в момента три лица се привличат в качество на обвиняеми за подкуп в особено големи размери, особено тежък случай. Това е обвинението спрямо кмета на „Младост“, зам.-кмета и бивш кмет на района. Наказанието за това престъпление е от 10 до 30 години, конфискация на част или на цялото имущество, лишаване от права. Това е работно обвинение, в рамките на досъдебното производство, са възможни и други обвинения, включително и организирана престъпна група и пране на пари, каза още прокурорът.
Шефът на новия антикорупционен орган Пламен Георгиев похвали действията на прокуратурата, похвали и своято комисия за това че са събрали "голям обем достатъчно годни доказателства". Той повтори информацията на Гешев как се е стигнало до задържането на Иванчева и на няколко пъти натърти колко перфектна е работата на спецпрокуратурата и КПКОНПИ.
Иванчева е изнудвала и други хора, за да правят дарения под формата на изграждане на детски площадки, осветление и други, добави Георгиев. Събирани били доказателства и със СРС-та. Тя действаше много предпазливо, отлагаше, пазеше се в разговорите. Имаме документирани разговори между нея и посредниците, каза още той.