Инсултите се увеличават, няма пари за модерно лечение
/ брой: 31
През миналата година са регистрирани 49 853 инсулта, което е с 1681 повече от 2022 г. Това показват данните на НЦОЗА. Относително постоянен е регистрираният брой на мъжете под 35 г., получили инсулт - 100 срещу 101, като и в двете години са хоспитализирани 98 души. При жените в тази възраст е регистриран лек спад - през м.г. са регистрирани 73 случая, а година по-рано са били 90.
Ръст бележи и броят на приетите в болница, като през 2023 г. те са били 48 309 души, докато година по-рано са били 45 902. За сметка на това е регистриран спад с 233-ма на починалите в болница. Вероятно това се дължи на по-големия брой направени фибринолизи - 1512 през м.г. срещу 1086 през предходната. Фибринолизата е процес, който предотвратява образуването на кръвни съсиреци и позволява на тялото да изчисти фрагментите от тромби безопасно и така да се избегнат по-нататъшни рискове. Фибринолиза може да се предизвика с лекарства.
Направените ангиопластики или други хирургични интервенции са 189. Толкова са били и през предходната година.
Междувременно от Българското дружество по инсулт (БДИ) отворено писмо до Надзорния съвет на НЗОК, УС на БЛС, МЗ и медиите разпространиха отворено писмо, от което става ясно, че не са достатъчни са средствата за тромболиза и тромбектомия при инсулт, заложени в НРД. От писмото става ясно, че проектът за затвърждава недостатъчното заплащане на модерното лечение на инсултите, което поставя под съмнение постигането на целите, заложени в Европейския план за борба с инсулта.