Инфаркти и инсулти намаляват
/ брой: 82
С 432 по-малко са инфарктите през 2012 г. в сравнение с предходната година и са 9454. По-малко са били и инсултите - от 50 183 през 2011 г. са намалели на 49 094 през м.г. Това показват данните на Националния център за обществено здраве и анализи. Значително е намалява и смъртността от двете заболявания. Починалите от инфаркт през 2011 г. са 967, а година по-късно - 795. За сметка на това в годините се увеличава броят на направените коронарни ангиопластики - от 2540 през 2009 г. на 5298 през м.г. "От една страна, причината за тази положителна статистика са усилията на кардиолози и общопрактикуващи лекари да информират пациентите си за рисковите фактори за поява на инфаркт", коментира за ДУМА неотдавна доц. д-р Иво Петров. Той е категоричен, че наличието на достатъчно на брой, макар и неравномерно разпределени ангиографски лаборатории в страната (35), е предпоставка за намаляване на смъртността от инфаркти. В регионите, в които болниците разполагат с инвазивна кардиология, болничната смъртност от инфаркти е около 5%, докато преди това е била между 15 и 20%, допълва доц. Петров.
Тенденция за намаляване на инсултите има и в България, но това става по-бавно, отколкото в останалите европейски страни. "За жалост България е на едно от челните места в Европа по брой инсулти", коментира неотдавна за ДУМА доц. Иван Стайков, началник на Клиниката по неврология в болница "Токуда". Доказано е, че високото кръвно налягане увеличава с 4 до 8 пъти риска от мозъчен инсулт, обяснява доц. Стайков. Вероятността от такъв инцидент се удвоява, ако систоличното налягане се увеличи с 20 мм и със 7-10 мм живачен стълб на диастоличното.
През тази година мотото на 7 април - Световния ден на здравето, е: "Контролирай кръвното си налягане!" СЗО разработи през 2013 г. глобален документ във връзка с високото кръвно налягане. В документа се подчертава ангажимента на правителствата, здравните работници, гражданското общество и частния сектор да обединят усилия за намаляване на високото кръвно налягане и негативното му въздействие върху здравето на пациентите.