20 Февруари 2026петък19:31 ч.

Индийски консорциум взема ЧЕЗ, ако "Инерком" не плати в срок

автор:Дума

visibility 618

Ако "Инерком" не успее да плати договорената сума за ЧЕЗ след 9 месеца, в сделката ще влезе индийски консорциум с български партньор. Това е компанията, която е следващият кандидат за покупка на ЧЕЗ. Новината съобщи пред в. "Лидове новини" Томас Плескач, главният преговарящ от името на ЧЕЗ-Груп с "Инерком". Срокът от 9 месеца, които имат Гинка Върбакова и фирмата й, за да осигурят финансирането, започва да тече от момента, в който българският регулатор одобри сделката, коментира Нова Тв.
Припомняме, че Томас Плескач разкри в интервю, че на няколко пъти от ЧЕЗ-Груп са предлагали на българското правителство да влезе в сделката за продажба на дружесвото, но то е отказало. Според него "някой" се е паникьосал, когато е станало ясно, че българска компания ще придобие енергийното дружество, което пък съди българската държава в Международния арбитражен съд. Вчера излезе и друго разкритие - че клауза в договора между ЧЕЗ и "Инерком" задължава новия собственик да защитава интересите на компанията в съда. Ако държавата пък реши наистина да влезе в сделката и да претендира за активи, ще трябва да плати и евентуалната сума, с която би приключило делото, ако ЧЕЗ го спечели.

 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 977

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1081

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 994

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 968

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 983

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ