Имигрантът ще нахрани всички
Гастарбайтерите изпращат от Русия вкъщи всяка година по 18 млрд. долара
/ брой: 127
Марина Грицюк
Един и половина пъти, до 18 млрд. долара, са се увеличили за няколко години паричните преводи, които извършват имигрантите от Русия. По този начин Русия остава най-големият работодател и източник за попълване на държавните бюджети за някои държави от постсъветското пространство.
За това, в частност, стана дума на конференцията, организирана от МИРПАЛ (международна мрежа от практици и експерти в областта на имиграцията и паричните преводи, организирана по инициатива на Световната банка).
Както каза пред "Российская газета" ръководителят на секретариата на МИРПАЛ в Русия Вячеслав Поставнин, само в Таджикистан 50% от БВП са доходи от гастарбайтерите. По данни на Световната банка парите, спечелени в страната ни, са до 30% от БВП на Молдова, малко по-малко - 25 на сто - от БВП на Киргизстан.
Експертите смятат, че 18 млрд. долара са само официалните цифри на паричните преводи, но ние не знаем доколко прозрачна е отчетността на банките и колко пари се изнасят в джоба. Съществува мнение, че официалните цифри са може би само върхът на айсберга - например 20-ина процента от реалните суми. Преди няколко години ръководителят на Федералната имиграционна служба (ФМС) Константин Ромодановски също съобщи една цифра: през 2006-а гастарбайтерите са изнесли от Русия 13 милиарда долара. А това означава, че за пет години износът на пари се е увеличил един и половина пъти. При това няма основания да смятаме, че за всичките спечелени от имигрантите пари са били платени данъци. По този начин пропусната за руския бюджет изгода може би надвишава пет милиарда долара.
Всъщност, както отбеляза водещият икономист за регионите Европа и Централна Азия на Световната банка Сударшан Канагараджа, Русия получава съвсем нелош ефект от труда на чужденците - в регионите, където те се трудят, икономическият ръст е средно 4%, без имигрантите стойността на строителството на пътища и сгради би била 2-3 по-висока.
Проблемът обаче е в това, че в Русия няма ясна система за отчет и контрол на имигрантите. "Не може точно да се каже колко общо чужденци има едновременно в страната. Държавата всъщност не контролира имиграцията", смята Вячеслав Поставнин.
Според редица експерти броят на нелегалните имигранти в Русия може би достига цифрата от 10 милиона души. Въпреки че Константин Ромодановски неведнъж е твърдял, че такива според ведомството са не повече от четири милиона.
По думите на Сударшан Канагараджа, например в Канада действат прозрачни имиграционни механизми - както за "трудоваците", така и за висококвалифицираните имигранти. В Русия обаче съществува някаква система за пребиваване и защита на професионалсти, но за персонала със средна и ниска квалификация такава прозрачност няма. "И проблемът не е само в това, че много от тях идват без виза, а в това, че правилата не са ясни и че сътрудниците на силовите структури невинаги знаят тези правила", каза той. И даде примери, че в Европа на човек първо му се дава време за търсене на работа, а след като се трудоустрои, той е длъжен да се регистрира. В Русия обаче всичко е обратно, което усложнява нещата. Освен това са известни случаи, когато полицаите предявяват необосновани претенции към гастарбайтерите, често защото те самите не познават правилата. И Световната банка смята да привлече най-добрите експерти, за да помогне на Русия да изгради имиграционната политика така, че хем страната да има изгода, хем имигрантите да не бъдат обиждани.
МИРПАЛ е организация, чиято цел е да координира действията на органите на властта, отговарящи за имиграцията вътре в страната, а също така и с колегите им в чужбина, за да може с помощта на експертите да се помогне да се изгради по-ясна имиграционна политика, а също така и система за статистическо отчитане. В Русия организацията работи вече трета година.