Имаме трудната задача да върнем достойнството на парламента
Изказване на Михаил Миков след избирането му за председател на Народното събрание вчера
/ брой: 116
Уважаеми представители на Конституционния съд и висши магистрати, Ваше Светейшество и представители на религиозните вероизповедания, уважаеми представители на дипломатическия корпус, уважаеми председатели на Народното събрание, които сте в залата,
Изправям се тук, облечен с една изключително висока чест, в един изключително труден момент, момент на изпитание за страната, за гражданите и за институциите на България. 42-ото НС се учреди след оспорвано политическо състезание, което със сигурност ще се отразява и на неговата работа. Но при политическото състезание ние винаги трябва да си даваме отговор какво очакват българските граждани от нас. Аз смятам, че всеки от 240-те народни представители си дава сметка, че имаме трудната задача да върнем достойнството на Народното събрание като основна институция в България, парламентарната Република България, че ние поради първенстващото и средищно място на НС в държавната система трябва да осигурим това място като терен на взаимодействие между различните власти, като образец и пример за преодоляване на напрежение, а не за създаване напрежение, което често се случваше между изпълнителна и съдебна власт, между изпълнителна и законодателна власт. Пресен е примерът и споменът за това как бяха наричани народните представители. Ние, 240-те, не трябва да позволяваме никой да ни нарича така и с работата си да доказваме, че не го заслужаваме. Необходимо е да наложим ново отношение между законодателна и изпълнителна власт чрез парламентарния контрол, включително да се опитаме да изпълним онзи конституционен текст, който дава възможност за засилен надзор върху регулаторните органи, избрани частично или изцяло от НС. Защото това, което очакват гражданите за антимонополното законодателство, минава през стриктно прилагане на Конституцията.
Уважаеми народни представители,
Ние трябва да полагаме ежедневна грижа за преодоляване на едно наследство, което не е най-приятно в законодателството. Всеки от нас трябва да има своята тревога за многото обявени за противоконституционни закони, по които 42-ото НС ще плаща дълга на 41-ото, за преодоляване на последиците по законите и текстовете от закони, отменени от КС като противоконституционни. Трябва да се опитаме екстензивната законодателна дейност с многото закони да се превърне в една по-добра законодателна дейност, която държи сметка за прилагането, макар че това е функция на изпълнителната и съдебната власт. Защото, уважаеми дами и господа народни представители, няма силна държава без разделение на властите и без взаимодействие. Няма силна държава без законодателна, без изпълнителна и без съдебна власт. И затова ние трябва да бъдем настойчиви в тяхното взаимодействие и взаимен контрол. Трябва да изведем на челно място духа на сътрудничество между държава и бизнес, между парламент и гражданско общество. И трябва да се опитаме да възстановим народното събрание като място, където се разискват всички въпроси, свързани с пълноценното участие на България в Европейския съюз. Необходим е един плодотворен диалог с правителството за изработване на националните позиции относно членството на България в ЕС. Така че ние всичките сме длъжни да върнем темата за мястото на България в съюза и за нейните интереси тук, на терена на НС. Аз се надявам, че няма политическа фракция или народен представител, който да приема тезата за Европа на две скорости и всичко това ще бъде предмет на дискусия и работа в НС, за да отстоим интересите на българските граждани като граждани на ЕС.
Уважаеми народни представители,
Никой няма илюзията, че ще бъде лесно да се работи в това народно събрание. Аз мисля, че ние сме длъжници на българските граждани и по отношение на парламентарния език, който все по-често се случва като лош пример за нашите деца. Ние трябва да се опитаме да върнем парламентарните дебати на полето на чистия български език, а не на модерния жаргон, който гледат и слушат в народното събрание милиони български граждани. И накрая, нека всеки от нас, и аз лично ще се опитам, сядайки на този висок стол, да не говоря от името на стола, да не говоря от името на позицията, нека всеки от нас се опита да говори от свое име, независимо в какъв стол е седнал. Надявам се, че ще опровергаем скептиците и 42-ото народно събрание ще бъде необходимият на българските граждани парламент.
Благодаря за доверието!