Марио Монти:
Имаме седмица, за да спасим еврозоната
Необходима е по-голяма интеграция, за да може страната да излезе от пълзящата икономическа парализа
/ брой: 144
Премиерът на Италия Марио Монти предупреди, че евентуален провал на срещата на върха на ЕС през следващата седмица може да доведе до апокалиптични последствия, които биха били повече политически, отколкото икономически, пише в. "Гардиън". Монти нарече ситуацията в момента "спирала на смъртта", която заплашва политическото и икономическото бъдеще на Европа.
Лидерите на четирите най-големи страни в еврозоната се срещнаха вчера в Рим и обсъдиха възможните мерки за борба с дълговата криза, застрашаваща стабилността на единната европейска валута. Срещата на канцлера на Германия Ангела Меркел, президента на Франция Франсоа Оланд и премиерите на Италия и Испания - Марио Монти и Мариано Рахой, се проведе седмица преди срещата на върха на Европейския съюз, на която ще бъдат взети нови решения за стратегията за борба с кризата. Става дума за съвместни облигации на страните от еврозоната, срещу които Германия остро възразява. Монти разкри, че лидерите на водещите страни от еврозоната работят върху план, предназначен да спре разпространяването на дълговата зараза, същевременно задоволявайки отказа на Германия да разреши финансова безотговорност. Планът, подчерта той, е един от абосютно необходимите резултати от срещата на върха идната седмица.
Италианският премиер предупреди, че "голяма част от Европа ще бъде принудена да държи много високи нива на лихвените проценти, което ще се отрази върху държавите, но също така индиректно и върху фирмите. Това е точно обратното на необходимото за отбелязване на икономически ръст". Описвайки последиците от провал на консултациите, Монти заяви, че предвид пълзящата икономическа парализа, разочарованието от Европа в обществото ще нараства, създавайки порочен кръг. "За да излезем в добра форма от тази криза на еврозоната и на европейската икономика, е необходима още по-голяма интеграция", поосочи той. Монти. "Но ако срещата на върха не успее да реши проблемите бързо, не само общественото мнение, но и мнението на правителствата и парламентите ще се обърне срещу по-голямата интеграция", подчерта Монти, като добави, че вижда наченки на този процес дори в италианския парламент, който традиционно е проевропейски, а вече очевидно не е.
В интервю за германския вестник "Ди Велт" италианският премиер посочи, че Италия няма да се нуждае от никаква спасителна помощ от европейските си партньори. Въпреки големия си дълг Италия е благословия за Европа, особено за Германия, смята италианският министър-председател.