19 Юли 2025събота18:21 ч.

Икономисаха икономиката

/ брой: 14

автор:Наталия Гергова

visibility 1801

Национална сигурност е състояние на обществото и държавата, при което са защитени основните права и свободи на човека и гражданина, териториалната цялост, независимостта и суверенитетът на страната и е гарантирано демократичното функциониране на държавата и гражданските институции, в резултат на което нацията запазва и увеличава своето благосъстояние и се развива. Това е дефиницията за национална сигурност, която се съдържа в Закона за защита на класифицираната информация. Някой има ли усещането, че всичко това се случва? По-скоро не.
А в Концепцията за национална сигурност, приета от парламента през 1998 г., се изреждат следните мерки за гарантиране на националната сигурност: поддържане на въоръжени сили; повишаване степента на гражданската отбрана; създаване на подвижност в инфраструктурата; поддържане на разузнавателни служби за разкриване на заплахи; защита на поверителна информация. Въоръжени сили ли? От тях остана нещо като ловна дружинка. Колкото до защитата на поверителната информация, тя също е под въпрос, защото не се знае в кой момент какво ще хрумне на министър Цветанов например, за да оправдае поредния акт на полицейщина. В разузнавателните служби пък разузнавачи не останаха. Отвя ги вятърът на промяната. Техните места заеха голобради момчета, които лягат и стават с романите за Джеймс Бонд и са убедени, че подвизите на агент 007 са еталон за истински разузнавач. 
Колкото и да се ровим, няма да открием нито един официален документ, свързан с националната сигурност, в който да има текст за най-големия й гарант - "Икономиката, глупако!", както каза някога Бил Клинтън. Как пък никой, ама никой от скандалните СРС-та не изрече нищо, свързано например с подобряването на икономиката на държавата, на бизнес средата, с подпомагането на фирмите в условията на криза. Поне някой от подслушваните (все хора на високи постове, че даже и на най-високия) да се беше загрижил за бизнеса, но не за собствения си. А все повече фирми казват, че са застрашени от фалит. Това ще доведе и до ръст на безработицата. До по-малки приходи в хазната и още куп негативи. 
Но очевидно икономиката у нас е сведена до икономия - на заплати, пенсии, социални плащания. И понеже Симеон Дянков непрекъснато ни дава за пример Америка, а Джеймс Уорлик често-често потупва този и онзи от властта по рамото, нека видим как е там, зад океана.
През май 2010 г. САЩ обнародваха новата си стратегия за национална сигурност. В нея се посочва необходимостта от "дълбоки промени в областта на икономиката, развитието на иновационните технологии и моралната оценка на действията". "За да бъдат силни на международната сцена, САЩ трябва да наблегнат на решаването на вътрешните си проблеми и преди всичко на засилването на националната икономика", се казва в стратегията.
У нас проблемите се създават, множат се, но не се решават. Затова засилване на националната икономика ще видим през крив макарон.  
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ