Проучване на АИКБ:
Икономиката изсветлява плахо
/ брой: 236
През 2022 г. плахо се възстановява тенденцията на изсветляване на българската икономика и се затвърждава изводът, че в годините на икономически кризи трендът се обръща и икономиката посивява, съобщи на пресконференция Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Това е един от изводите от проучването на АИКБ и на Националния център "Икономика на светло" на процесите на неформалната икономика както у нас.
За 2022 г. композитният индекс "Икономика на светло" е със стойност 78,58, докато през 2021 г. той беше 78,40.
"Това е най-високата стойност, изчислена за индекса от 2010 г., когато за пръв път се прави подобно проучване", каза Добрин Иванов. За 13 години икономиката на България е изсветляла с повече от 15 процентни пункта. Индексът "Заетост на светло" за 2022 г. е 81,69, а през 2021 г. той е бил 82,08. Той изследва сивите практики на трудовия пазар в страната.
Няма промяна в класацията на секторите с най-висок дял на сивата икономика - ресторантьорство, хотелиерство, туризъм, строителство, земеделие - сектори, които са с по-ниска производителност и добавена стойност, каза Иванов, но допълни, че и в тези сектори тенденциите също следват общите за изсветляване.
"Делът на сивата икономика в България е все още висок на фона на северните страни от ЕС и се доближава до средните равнища на сива икономика в южните страни на Общността", посочи Иванов друг извод от проучването.
Председателят на Управителния съвет на АИКБ Васил Велев изтъкна, че една от причините за увеличаване на сивия сектор е свързана с административните тежести за бизнеса.