Ихтиманци бранят гората си от... кабинета
Без нито един икономически аргумент вливат стопанството им в три пъти по-малкото на Костенец
/ брой: 287
"Да спасим Ихтиманската гора!" Плакат с този надпис посрещаше жителите на Ихтиман, които се стичаха в салона на читалище "Слънце" за извънредната сесия на Общинския съвет в петък вечерта. Дневният ред бе от една-единствена точка - да се приеме декларация, адресирана до премиера Бойко Борисов, срещу заповедта на министъра на земеделието и храните, с която от 1 февруари 2011 г. Държавно горско стопанство - Ихтиман се влива в Държавно горско стопанство - Костенец. На сесията не се явиха само двама от 17-те общински съветници.
Когато се намеси политиката, и Господ трудно ще помогне! Поне засега обаче надеждата на жителите на Ихтиман не е само в него, макар че запалиха по свещичка и заедно с отец Виталий се помолиха за гората си. Салонът бе пълен с граждани, които очакваха да чуят лично от Мирослав Найденов каква е причината за това решение. Но не би - министърът препратил поканата на заместника си Георги Костов, той пък - на директора на Регионална дирекция по горите Антон Попов. Покани за участие в сесията са получили и всички народни представители, избрани от Софийска област. Отзоваха се Кирил Добрев, Драгомир Стойнев и Милена Христова от Коалиция за България, и Любомир Иванов от Синята коалиция. Не дойде нито един депутат от ГЕРБ, макар че имаше какво да чуе. Като например, че дори общинските съветници от управляващата партия са против заповедта на министъра. Защото и те не могат да се примирят, че Ихтиманска средна гора, която винаги се е стопанисвала от техните бащи, деди и прадеди, ще трябва да премине във владение на Костенец.
Съветниците от ГЕРБ бягаха като дявол от тамян от всякакви изказвания и формулировки с политически оттенък и дори бяха подготвили свой "изчистен" проект за декларация, макар че няма как вътрешно да не са били убедени, че проблемът им е изцяло политически. Кметът на Ихтиман е от БСП. Маргарита Петкова кара втори, при това успешен, мандат. А кметът на Костенец е от ГЕРБ. Наближават местните избори. ГЕРБ е на власт и използва всички лостове, за да спечели предстоящата битка. Макар и с цената на поминъка на собствените си избиратели. Защото в стопанството на трудов договор работят около 60 души, но допълнително, за извършване на различни дейности, се наемат още 200.
Нито един от присъстващите в залата обаче така и не чу какви са мотивите за това вливане. Такива няма дори в заповедта на министъра. В декларацията си общинските съветници са записали, че те знаят за протичащите в страната процеси на уедряване на държавните горски стопанства. Но винаги по-малките се вливат в по-големите. Докато в този случай има прецедент, противно на всякаква логика, става обратното. Стопанството в Ихтиман има 14 685 хектара държавна гора, която според заповедта на министъра трябва да се влее към... 3500-те хектара на Костенец! Другият парадокс е, че географски това е най-отдалечената точка от Ихтиман. Затова жителите на града настояваха да чуят от единствения представител на държавата - шефа на Регионалната дирекция по горите Антон Попов, защо тяхното стопанство отива към Костенец, а не се случва обратното. Той обаче се чувстваше като в небрано лозе, защото очевидно логиката му на специалист не намираше по никакъв начин допирни точки с логиката на министъра, но това нямаше как да бъде изречено точно от неговите уста. На настояването на ихтиманци все пак да чуят някакви аргументи Попов заяви, че охраната на горите им не е на нужното ниво, което предизвика смях в залата, защото Ихтиман помага в това на Костенец. После заяви, че така ще се съкрати едно място на директор и едно на главен счетоводител, а това са все пак някакви икономии. Тогава някой от залата се провикна, че ако целта е да сменят директора на Горското - да кажат. "Ще му намерим друга работа, само не пипайте стопанството." След като с въпросите си гражданите буквално разпънаха на кръст регионалния директор, той бе спасен от Кирил Добрев. Оставете човека, рано му е за пенсия, а и той не е виновен, каза депутатът. Той обаче бе категоричен, че това действие е политическо, защото в него няма нито един икономически аргумент.
Думата взе и народният представител от Синята коалиция Любомир Иванов. Той подкрепи Ихтиман и също заяви, че тази заповед е политическа, защото е издадена от министъра на земеделието, който е политическо лице. По същата логика София може да отиде към Своге, каза депутатът, който е убеден, че общинските съветници от ГЕРБ в Ихтиман са заложници на една политика. Той и колегите му от Коалиция за България обещаха, че ще внесат питания в парламента, "за да се случи това, което трябва да се случи".
Депутатът Милена Христова, която е работила в горския сектор, заяви пред гражданите, че вливането е във връзка с новия Закон за горите, който предстои да се гледа на второ четене в парламента. Върви се към разбиване на системата, има големи интереси, категорична бе тя. И се обърна към ихтиманци с думите: "Голямата власт е във вас. Вие трябва да застанете лице в лице с министъра."
Стигна се до гласуване на декларация. Впрочем, проектът на съветниците от ГЕРБ почти не се различаваше от предложения от председателя на Общинския съвет. Той от своя страна заяви, че ще оттегли своя проект, ако гербаджиите се ангажират да връчат декларацията лично на Бойко Борисов. След като получи тяхното съгласие и дори уверението, че това ще стане в рамките на 5 работни дни, декларацията на ГЕРБ бе подложена на гласуване и приета с пълно мнозинство. В нея освен че се иска горското стопанство в Костенец да се влее в Ихтиманското, се казва: "Ние, общинските съветници от Ихтиман, не можем да останем безучастни към едно събитие, противно на всяка логика. Ние сме избрани от населението на общината, клели сме се да защитаваме неговите интереси и ще го направим с всички позволени от закона средства."
С приемането на декларацията сесията приключи. Хората се разотиваха, но се чуваха гласове, че ако заповедта не бъде отменена, са готови и на гражданско неподчинение.