Игнатов "закри" Австрийската академия на науките
Още преди поредния скандален гаф на министъра десетки интелектуалци поискаха оставката му
/ брой: 259
Екип на ДУМА
Превеждаме редовно парите на Софийския университет и той трябва да има парно, а БАН все пак ще има бюджет за 2011 г., докато Австрийската академия на науките от 1 януари 2011 г. няма да получава бюджет по решение на австрийското правителство. Това изрече вчера просветният министър Сергей Игнатов, след като представи рейтинговата система на вузовете у нас пред ученици в 35-о СОУ в столицата.
Потърсихме потвърждение за впечатляващата новина от самата Австрийска академия на науките. В кабинета на президента там посрещнаха питането ни с изумление и въпрос: "Откъде имате такава информация?!" Добавиха, че бюджетът на Австрия по закон излиза на 30 ноември, ще има свиване на разходите, за да се намали бюджетният дефицит до 4% от БВП, но няма да има свиване за академията. Ръководството на БАН се обърна спешно към Австрийската академия на науките и получи отговор, който опровергава министър Игнатов, съобщиха малко по-късно от БАН. Точно обратното, уточниха оттам, "Австрийската академия на науките се причислява към ключовите области, при които не само няма да има намаление, а ще има увеличение на бюджета", е казала вчера Беатрис Карл, министър на образованието и науката на Австрия. Изказването й е публикувано в сайта на Федералното министерство за науката и изследванията: "При съставянето на бюджета се оставят централни сектори в министерството на науката и изследванията, при които няма да има съкращения, а дори ще има увеличение на средствата", казва министърката на науката и изследванията д-р Беатрикс Карл. Към тези централни сектори спадът университетите, Австрийската академия на науките (OeAW), Научният фонд (FWF), Дружеството "Лудвиг Болцман" (LBG), Австрийският институт за наука и технология (IST Austria), както и студентското финансиране. Въпреки това Федералното министерство на науката и изследванията (BMWF) както и всички останали министерства трябва да допринесат за консолидацията на бюджета, към което принадлежат и болезнени ограничения. Те засягат базисните субсидии за извънуниверситетски учреждения и дружества."
Междувременно се разбра, че от МОМН от името на министър Игнатов са съобщили в БАН, че срещата му с представители на академията, която бе насрочена за вчера, няма да се състои. Мотиви за отказа не бяха дадени, казаха от БАН. Срещата бе уговорена след протеста на учените от БАН миналата сряда и бе обещано на 9 ноември Игнатов да даде отговорите на правителството на исканията, поставени при протеста. Няма обяснение за отказа и никакъв ангажимент не може да оправдае това некоректно и несериозно отношение към проблемите на най-голямата научноизследователска институция у нас, се казва в съобщението на БАН. При протеста на 3 ноември учените връчиха петиция в МС, с която настояват да се върнат спешно 10-те млн. лв., отнети от БАН преди гласуването на бюджет 2010 г., да се дадат за идната година 25 млн. лв. за издължаване на заплатите в академията и за пускане на ток и парно. Другото искане е за оставка на министрите Дянков и Игнатов поради липса на отговорно отношение към науката. Днес учените от БАН излизат отново на уличен протест.
Още преди вчерашния нов гаф на Игнатов бе огласено отворено писмо с искане за оставката му, подписано от десетки учени, актьори, журналисти. Българският народ не помни такъв погром над духовността, категорични са те. В трудно време, когато националната духовност е последната опора за обществото, министърът, на когото са поверени основните институции на тази духовност, прави всичко възможно, за да ги унищожи, алармират журналисти, актьори, режисьори, художници и учени, подписали се под документа. Те казват още, че тежката криза вече е обхванала всички страни на българското общество.
Натрупаните проблеми изискват висока компетентност и чувство за национален дълг у хората, в ръцете на които са средствата за решаване на обществените проблеми. Очевидно точно тези качества липсват в дейността на сегашния министър на образованието Сергей Игнатов, продължава писмото. "Целият му житейски път представлява еталон на безпардонно отношение към обществената етика. Получил летящ старт при социализма благодарение на връзките на баща си, сега министърът от правителството на ГЕРБ не пропуска случай да охарактеризира образователната ни система като съветска, а Българската академия на науките като сталинска структура. Не, г-н министре, БАН е създадена преди 141 години!"
Според учените Игнатов има "очевидна цел да ликвидира поставената в критично положение Българска академия на науките". Най-старата българска национална институция е поставена в състояние на мизерно съществуване, разсипва се създаваният повече от столетие национален умствен капитал, се казва в писмото. Подобно отношение демонстрира Игнатов и към българското образование. Софийският университет - институцията с най-голям принос в създаването на националната ни интелигенция - е другата целенасочена жертва на министъра, категорични са интелектуалците.
"От своето освобождение българският народ не помни такъв погром над своята духовност. Нямало пари, ще каже С. Игнатов, сам поискал свиването на бюджета за образование и наука. Но има 100 милиона за ненужна в момента за обществото спортна зала, има 100 милиона за подслушване на гражданите, има 300 милиона за безкрайно оскъпена сделка с военни хеликоптери, която така и не бе анулирана. Къде беше г-н министърът, когато правителството вземаше тези решения?", питат подписалите писмото. За тях идеята на Игнатов за допълнително финансиране на частните университети е безумна. Интелектуалците смятат още, че министърът е в "користни отношения" с частните вузове. Обвиняват го и в професионална некомпетентност.
При такъв провал всеки уважаващ себе си човек би подал оставка от заеманата длъжност, продължава писмото. "Ние, българските интелектуалци и общественици, подписали това писмо, настояваме за незабавната оставка на този злополучен български министър. Призоваваме всички български интелектуалци, общественици и граждани на активна съпротива срещу действията на министъра-разрушител", е призивът на документа.
Подписи под него са сложили поетът Димитър Баталов, художникът проф. Ивайло Мирчев, историкът Георги Марков, режисьорът Дучо Мундров, литераторът проф. Симеон Янев, художникът Андрей Даниел, ген. Любен Петров, проф. Огнян Сапарев, журналистите Петко Атанасов и Велислава Дърева, политологът доц. Мария Пиргова, социологът проф. Стоян Михайлов и много други представители на българската интелигенция.
Къде е достойнството?
Има ли обществени цели просветният министър, питат авторите на писмото. И отговарят, че най-вероятно за него българското общество се свежда до лобистите на частните университети и спекулантите, мечтаещи за имотите на БАН. По каква причина министърът, на когото е поверено не само образованието, но и възпитанието на младото поколение, участва на церемонията по откриване на злополучния паметник на американските летци, бомбардирали София? Каква е неговата представа за национално достойнство? Как бе възможно същият този министър да се нахвърля в телевизионно предаване с немислим за цивилизования човек тон върху председателя на БАН? Българската общественост изгуби търпение да си задава тези въпроси, категорични са авторите на писмото.