12 Януари 2026понеделник07:32 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Идат ли сарацините

/ брой: 202

автор:Георги Готев

visibility 3920

Членът на ръководството на Бундесбанк Тило Сарацин разбуни духовете в Европа с книгата си, в която пише, че мюсюлманите, които представляват седем процента от населението на страната му и имат много висока раждаемост, ще провалят Германия. Заглавието на книгата е "Германия се самоунищожава". Там Сарацин развива и други теории - че евреите и баските имали особен ген.
Надигна се буря от протести. Германската социалдемократическа партия, чийто член е Сарацин, проверява възможността да го изключи от своите редици. Зелените настояват да бъде уволнен от Бундесбанк, а еврейски организации иронично го съветват да се запише в Националсоциалистическата партия на Адолф Хитлер.
Твърденията на Сарацин са пример за това, което на Запад се смята за политически некоректно. Проблемът според мен обаче е, че по интернет форумите хората масово се съгласяват с политически некоректните тези, докато сравнително скромни по размер елити търсят комфортно убежище в политически коректното.
Сарацин със сигурност не е намерил най-добрия начин да повдигне въпроса за интегрирането на мюсюлманите в Европа. Правейки груби обобщения, той със сигурност е обидил немалко успешни членове на германското общество, дошли от Турция и арабския свят.
Провокативната публикация все пак дава повод да се засегне темата за интеграцията на мюсюлманите в Европа, която по правило политиците избягват. В Белгия, когато наближат избори, повечето партии слагат по няколко мюсюлмански имена в листите си и разлепват афиши с мургави лица за привличане на гласовете на тези малцинства. Социалистите са най-активни в това отношение. Други партии пък печелят с това, че не допускат етнически различните в редиците си.
Но защо никой не поставя въпроса за интегрирането на източноевропейците? В Белгия е пълно с такива, например един от министрите във валонското правителство и един от видните социалисти в Белгия се казва Иван Илиеф и е с български корен. Но не говори български. Източноевропейците стават белгийци много бързо, за едно-две поколения. Осемгодишното дете на моя близка от София, която се омъжи за белгиец, говори само френски.
Не така се развиват нещата с мюсюлманските малцинства, ако мога и аз да поема риска да обобщя. Не че няма разлики. Турците например много по-добре се интегрират от мароканците. За стотиците хиляди мароканци в Белгия белгийската националност е за удобство, но те си остават различни сякаш по команда. Жените раждат деца сякаш непрекъснато и с очите си съм виждал надпис в техен квартал "Ще танцуваме върху руините на вашата цивилизация".
Също така с годините съм констатирал, че кварталите, в които живеят мароканците, се разрастват, като кореняците белгийци са принудени да се изселят, а новият облик на тези райони става чисто ориенталски. Трудно е да се живее с такива съседи, имам известни преки впечатления.
Кадафи беше в Рим тези дни и обяви, че Европа трябва да стане мюсюлманска. Домакинът му Берлускони се направи на глух, защото мисли, че е по-хитър и така ще вземе нови петролни концесии. Но на мен ми се струва, че Кадафи е много по-хитър от повечето европейски политици, защото мълчанието на европейците също е концесия, тоест отстъпка. При това най-голямата. Впрочем Кадафи отправи и шантаж към ЕС, че ако не му плащат по пет милиадра евро годишно, ще наводни континента ни с африкански бежанци. Брюксел се прави, че не е разбрал добре.
Когато си дошъл да живееш в дадена страна, според мен си длъжен да се съобразяваш с нейната култура. Толерантността на белгийците прави обаче така, че от здравната каса, тоест от моите осигуровки, се възстановяват разноските по операция "възстановяване на химен", каквато доста белгийски мюсюлманки си правят. В други западневропейски страни чак такова "уважение към културата на другия", слава богу, няма.
Идват ли сарацините? В средните векове така са наричали мюсюлманите. Кой знае, може пък и Тило Сарацин да има такъв корен, но дедите му да са се интегрирали успешно? Но шегата настрана, мисля, че отговорът не е еднозначен. Ислям и ислямизъм са различни нища, но ислямистите действително имат планове да унищожат европейската цивилизация, още повече, че тя им се струва особено уязвима, а земите ни - твърде привлекателни. Ислямистите проповядват тероризъм, може би помним атентата в Мадрид на 11 март 2004 г. Също като Испания, България попада на фронтовата линия, защото според ислямистите там, където ислямът е бил стъпил, било и преди векове, си остава тяхна територия. Да спомена също, че ислямът няма вътрешна защита, няма подобие на Ватикана, който да предупреждава за изкривяване на вярната религиозна линия.
Лесно е да се заклейми Сарацин, трудно е да се даде отговор идат ли сарацините. И как ще ги спрем.
 

Няма да удължават живота на лева

автор:Дума

visibility 2017

/ брой: 5

Изкуствено надуват цените на винетките

автор:Дума

visibility 1740

/ брой: 5

Петролен танкер бе атакуван в Черно море

автор:Дума

visibility 2136

/ брой: 5

Вашингтон се оттегля от 66 организации

автор:Дума

visibility 1846

/ брой: 5

Снегът затвори училища в Румъния

автор:Дума

visibility 2163

/ брой: 5

Накратко

автор:Дума

visibility 4811

/ брой: 5

Пита се...

visibility 4859

/ брой: 5

Разпад на НАТО заради Гренландия?

visibility 2713

/ брой: 5

Повече грижа за уязвимите, но достатъчна ли е?

автор:Аида Ованес

visibility 1948

/ брой: 5

Бърз конгрес ще разпилее силите на БСП

автор:Александър Симов

visibility 2157

/ брой: 5

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ