И от АЕЖ питат кой спря БНР
Кой и как взе решение за профилактиране на най-слушаната програма на БНР в най-слушaнoто време? Този въпрос отправят в своя позиция от Асоциацията на европейските журналисти-България. Организацията настоява за отговори от СЕМ, КРС и Бойко Борисов.
Имало ли е досега случай на техническа профилактика на всички предаватели на дадена програма, и по-специално на Хоризонт, питат от АЕЖ. И призовават ръководството на БНР да каже кога през последните години или дори в историята на радиото са изключвани едновременно всички предаватели. Необходимо е да се посочат и часовите интервали, ако е имало подобни случаи.
Кога е взето решението? Настояваме за документ с видима дата, на която е взето решението за профилактика, се казва още в позицията на организацията.
От АЕЖ питат също има ли документи за съгласуване с институциите? Съществува ли кореспонденция с Комисията за регулиране на съобщенията, Съвета за електронни медии или друг орган по отношение на планираната профилактика?
Съгласно член чл. 44, ал. 2 от Закона за радиото и телевизията “Държавата взема необходимите мерки за гарантиране разпространението на програмите на БНР и БНТ на цялата територия на страната при осъществяване на политиката в областта на електронните съобщения”, напомнят от Асоциацията на европейските журналисти.
Очевидно е, че за периода от 6 до 11 часа на 13 септември, държавата не е изпълнила тези свои задължения и не е взела необходимите мерки за гарантиране на разпространението на най-слушаната програма на БНР, вероятно нарушавайки конституционното право на информация на част от населението на Република България.
По тази причина се обръщаме към СЕМ, КРС и министър-председателя Бойко Борисов с настояване да предприемат действия за изясняване на въпросите, които задаваме по-горе, допълват от АЕЖ.
Освен към свободата на словото и правото на получаване на информация, заглъхването на най-слушаната програма на БНР на територията на цялата страна има отношение и към националната сигурност. В случай на бедствие, наземното радиоразпространение е най-устойчивото средство за масово осведомяване. Не е случайно, че Законът за радиото и телевизията предвижда задължение за БНТ и БНР незабавно да предоставят програмно време на държавните органи, в случаи на бедствие или на непосредствена заплаха за живота, сигурността и здравето на населението или на отделни лица. Как БНР би могло да изпълни ефективно това свое задължение, докато се профилактират всички предаватели на най-слушаната му програма, е следващият въпрос на асоциацията.