Христо Грозев вън от "24 часа" и "Труд"
Бизнесменът ще обжалва избора за шеф на Съюза на издателите
/ брой: 264
Драмата около собствеността на "24 часа", "Труд" и свързаните с тях издания навлезе вчера в нов етап, след като Софийският апелативен съд отмени "особеното представителство" на съсобственика на "Медийна група България" и "БГ Принтмедия" Христо Грозев. Решението на съда сваля запора върху имуществото на бившите ВАЦ-ове. Според магистратите обезпечителните мерки, присъдени преди това от Софийския градски съд - запор и възбрана, както и особеното представителство, дадено на Грозев, са били "неподходящи и не са били необходими".
До запора върху имуществото на "Медийна група България" се стигна в края на октомври, когато СГС наложи мярката до окончателното изясняване на мажоритарните дялове в групата. Частен съдебен изпълнител направи опис на имуществото, за да спре евентуално източване на дружеството и разпродаване на имущество. Още преди решението на САС Грозев призна, че може да се стигне до неблагоприятен изход за него и обвини върналия се на шефското място в съда Веселин Пенгезов в конфликт на интереси.
Драмата допълни Огнян Донев, който на заседание на Съюза на издателите обяви, че щяло да излезе съдебно решение, което нямало да се хареса на "някои хора". Подобно изказване означава, че Донев е знаел какво ще е решението на съда, коментира Грозев и се закани да сигнализира Европейската комисия. Той заяви, че още преди САС да излезе със становище, сигнал за проверка на избирането на съдебния състав и придвижването на преписката от СГС до САС е изпратен до Върховния касационен съд и ВСС. Те трябва да проверят има ли конфликт на интереси по случая.
Продължават скандалите и около Съюза на издателите в България. Ден след като на инфарктно заседание за шеф на съюза бе избран един от собствениците на "Медийна група България" Любомир Павлов, стана ясно, че решението ще бъде обжалвано. Христо Грозев обяви, че ще внесе жалба срещу скандалния избор на бившия си съдружник, веднага щом получи протокола от заседанието. Бизнесменът обясни, че се е консултирал с няколко адвокатски кантори, а юристи вече са заявили, че пълномощните, които позволиха на Огнян Донев и Любомир Павлов да присъстват, са били невалидни към момента на събранието. Документите били издадени през септември, т.е. преди съдът да обяви като съуправител на медийната група и самия Грозев. Това правело нелегитимно тяхното представителство на общото събрание.