Храните са поскъпнали рекордно
/ брой: 174
Основни хранителни продукти са поскъпнали рекордно в началото на есента, показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, цитирани от Нова тв. Според експерти новите цени на тока, природния газ и петрола ще доведат до пореден ръст на цените в търговската мрежа. Към началото на септември най-много са се вдигнали цените на едро на олиото, брашното, пилешкото месо, яйцата и ориза. Спрямо година по-рано някои от тях са поскъпнали с близо 50% - като олиото държи първенството в това отношение. При плодовете и зеленчуците най-сериозен спрямо същия период на миналата година е скокът при краставиците, прасковите, зелето, морковите и чушките.
През август изненадващ ръст от близо 33% беше отчетен и при световните цени на храните. "Преработвателната индустрия е много зависима от тока - като започнем от производството на хляба и стигнем до поточните линии за пакетиране на всички храни. Нашите членове полагат големи усилия да забавят този натиск и той да не стига директно до потребителя", коментира Яна Иванова от Сдружението "Храни и напитки".
Има покачване в цените на всички стоки и услуги. Отчитаме инфлация в рамките на 20%. Това заяви Марияна Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, по БТВ. По думите й това неминуемо ще доведе до поскъпване на хляба. "Тази година за първи път живеем и работим в условия на форсмажор. За първи път по време на жътва цената на зърното се покачи с 30%. За първи път имаме 200% покачване на цената на газа и 150% покачване на цената на енергията. Транспортните услуги също са поскъпвали с 20 на сто, но в себестойността на хляба влиза и цената на човешкия труд, както и ДДС", обясни Кукушева.
На форум в София управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви, че на фона на растящите цени очакванията за инфлацията у нас все още не са обезпокоителни, но тенденцията не е ясно очертана. "Засега всички данни, които имаме, показват, че поскъпването по-вероятно е краткотрайна тенденция, а догодина може да се наблюдава задържане на инфлационните процеси", каза тя. Кристалина Георгиева призова българите да се ваксинират заради себе си и заради растежа на икономиката. Според прогнозите на МВФ очакваният ръст на икономиката през 2021 г. у нас ще бъде около 6 на сто.