Хенри Кисинджър: Да избегнем Трета световна война
/ брой: 96
Предложеният от Русия проект на договор със САЩ за гаранции за сигурност можеше да стане основа за диалог между страните, но не бе приет от Съединените щати. Това заяви Хенри Кисинджър, бивш държавен секретар (1973-1977) и съветник по националната сигурност (1969-1975), в интервю за списание The Economist, озаглавено "Хенри Кисинджър обяснява как да избегнем Трета световна война".
"Не го взехме на сериозно. Това споразумение бе неприемливо само по себе си, но можеше да послужи като отправна точка", казва Кисинджър и добавя, че опитът на страните да започнат диалог може да бъде усложнен от изключително враждебното отношение към руския президент Владимир Путин от страна на главния американски преговарящ тогава.
Той обръща внимание на факта, че т.нар. Берлински ултиматум на първия секретар на ЦК на КПСС Никита Хрушчов е станал основа за продължителни съветско-американски преговори, които през 1971 г. доведоха до подписването на четиристранно споразумение за Берлин. В случая с Украйна обаче не бе направен опит за започване на конструктивен диалог. Кисинджър подчертава, че САЩ са направили грешка, позволявайки на Украйна и Грузия да се присъединят към НАТО в бъдеще, но добавя, че "това не оправдава действията на Русия".
Според него специалната военна операция на Русия и последиците от нея налагат много оценки да бъдат преразгледани, включително личната му позиция за неутралитета на Украйна. Сега той смята, че мястото на Украйна е в НАТО, "защото се е превърнала в значима държава".
Бившият държавен секретар вярва, че участието на Пекин в разработването на мирен план за Украйна усложнява дискусиите по въпроса, но може и да е основа за намаляване на напрежението в китайско-американските отношения.