Харчове като за последно в края на кабинета "Борисов" 3
Едва 2 млрд. лв. има в държавната хазна, обяви служебният финансов министър Асен Василев
/ брой: 102
Министерства, общини и държавни фирми са сключили рекорден брой договори в месеците около изборите март и април, сочат данни на Агенцията за обществени поръчки, цитирани от "Сега". През април са подписани 2196 контракта на стойност над половин милиард лева. За сравнение през май договорите с публично финансиране са само 817. Първите 5 месеца на годината като цяло са с много по-висока активност спрямо същите месеци на миналата, като общата стойност на подписаните поръчки е за близо 2 млрд. лв., което е малко под нивото за цялата 2020 г. Сред най-големите възложители са Столичната община с договори за 127,6 млн. лв., агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" за 132 млн. лв., АЕЦ "Козлодуй", общините Варна, Пловдив и Бургас. Покрай вота сред големите възложители през 2021 г. е и ЦИК. Най-големите изпълнители на договорите са предимно компании, търгуващи с горива.
Концентрацията на пари към малко на брой големи фирми е един от проблемите във фокуса на финансовото министерство и НАП. Приходната агенция започва проверки на големите получатели на публичен ресурс, а финансовото министерство очаква съгласие от министерствата да обяви най-големите получатели на поръчки и проекти по еврофондовете.
Малко над 8 млрд. лв. има в сметките на държавата, но около 6 млрд. лв. от тях са неприкосновени, защото са резерви на различни фондове, обяви служебният министър Асен Василев в тв интервю. По думите му проблемите в разходната част на бюджета са, че при непредвидени разходи, каквито е имало доста до май, те се правят при съкращаването на други разходи. Василев е категоричен, че е трябвало предишното правителство да направи спешна актуализация на бюджета. Министърът припомни, че основният финансов план на държавата има разходна и приходна част и дефицит и всеки от тези три параметъра е ограничен. Нуждата от промяна на бюджета се налага, защото до март в него са заложени парите за пенсии и мерки, а за април и май тези разходи не са предвидени, а са направени, обясни Василев. За да продължи мярката за пенсионерите от 50 лв., са дръпнати по 0,8% от разходите на всяко министерство, за да се осигури необходимата сума. Министърът уточни, че актуализацията не може да бъде извършена от служебен кабинет, а само от парламента.