Хага поиска ареста на Кадафи
Международният наказателен съд издаде заповед за арест срещу полковника, сина му и шефа на либийското разузнаване
/ брой: 145
Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест на либийския лидер Муамар Кадафи по обвинения в престъпления срещу човечеството и нападение над цивилни граждани след бунтовете, започнали в средата на февруари. Заповедта се отнася и за двама от най-близките сътрудници на полковника, които са и негови роднини - сина му и негов съветник Сейф Ал-Ислам и шурея му Абдула ал-Сенуси, който е директор на либийската разузнавателна служба.
Така Кадафи стана вторият държавен глава след суданския президент Омар ал Башир, обявен за издирване от МНС. Трибуналът за пръв път издава международна заповед за арест на участници в текущ конфликт. Според съда има достатъчно доказателства, че тримата са виновни за "широко разпространени и систематични" атаки над цивилни като част от опитите им да запазят властта.
Главният прокурор на МНС разглежда 69-годишния Муамар Кадафи като "непряк извършител" на престъпленията, а сина му Сейф ал Ислам - като "непряк съизвършител", за какъвто се смята и Сануси - дясна ръка и зет на полковника. Той бе цитиран от медиите да казва, че "заповедите за арест трябва да бъдат изпълнени от либийците, а не от международната общност".
Прокурорът от Международния наказателен съд Луис Морено-Окампо поиска от съда на 16 май да издаде заповеди за арест срещу тримата мъже. Те са обвинени, че са отговорни за убийства и преследвания, извършени от либийските сили за сигурност, срещу цивилното население след началото на бунта в средата на февруари, главно в Триполи, Бенгази и Мисурата. Доказателствата сочат, че Кадафи е замислил план за потушаване на народните протести през февруари с всички средства, включително с крайно и кърваво насилие, посочва Окампо в искането си. Силите за сигурност са водили повсеместна и систематична политика на атаки срещу цивилни, смятани за дисиденти, с цел Кадафи да запази властта си, се казва още в текста.
Прокурорът на Международния наказателен съд, който беше сезиран от Съвета за сигурност на ООН, на 26 февруари, започна разследване на 3 март. Бунтът в Либия причини смъртта на хиляди хора и принуди 650 000 либийци да избягат в чужбина. Още 243 000 души са напуснали жилищата си и са се установили на други места в страната.
Междувременно либийските въстаници продължиха сраженията срещу правителствени войски в град Бир Ганем, на 80 км югозападно от Триполи. Опозиционните сили се опитват вече втора седмица да се придвижат на юг, за да завладеят град Гарян, на 70 км от Триполи, който е последното селище в планинския регион Джабал ал Гарби, намиращо се под контрола на редовната армия. Ако бунтовниците успеят да го превземат в близките дни, може да възникне заплаха за блокиране на южните подстъпи към столицата. От своя страна войските на Кадафи продължават настъплението си.