20 Юли 2025неделя22:10 ч.

Градът, отразен в лаконизма на хайку

Двуезична антология на български, френски и франкофонски поети представя 103-ма автори

/ брой: 291

автор:Йонко Бонов

visibility 2539

Литературният жанр хайку е традиционен за японската лирическа поезия. През 60-те години на ХIХ век той добива популярност и сред повечето западноевропейски литератури. Популярността му продължава да расте и в наши дни. Хайку отдавна не е приоритет само за японци. Пишат го както западноевропейски, така и американски поети.
У нас използването от български автори на тази най-къса поетична форма в световната литература обаче продължава да е приемано с критично любопитство и с недоверие както от мнозина творци, така и от широката ни културна общественост.
Новата двуезична антология, събрала хайку, създадено от български, френски и франкофонски поети, озаглавена "Градът", е поредната провокация и същевременно приятна среща с чудесни образци на тази екзотична и провокативна лирична форма. Издател е "Фараго" ООД, а преводът на и от френски е дело на Сидония Пожарлиева, Александра Ивойлова, Аксиния Михайлова и Георги Георгиев. В книгата, излязла от печат със съдействието на Българския хайку съюз, са представени по пет хайку от сто и трима български, френски и франкофонски поети.
В лаконичните проникновени стихове проблясват искрици, в които пулсира животът на градовете София, Париж, Рим, Атина, Пловдив, Флоренция, Венеция, Лион, Марсилия... за да бъде потвърдена сякаш с изследователска точност истината, че животът е неповторим дар, независимо от това в коя точка на планетата ни се намира.
В тези къси поетични творби са специфични фрагменти, оформящи обобщения лиричен образ на съвременната ни урбанизирана среда, в чиито разнообразни възможности за живот и изява на личността все повече хора, независимо от вяра, етническа принадлежност и материално положение, бързат да се потопят като в някакъв вълшебен миг, за да излязат по-дръзки и по-силни:
Гладни цигани. /Коне и каруци пеят. /Дий, свобода! (Йордан Атанасов)
Градът, този вечен събирателен образ, поглъщащ всичко, побрано между полюсите от пъстрия охолен живот до клошарското битуване, между стълпотворението от архитектура до кашона, сменил предназначението си от амбалаж в жилище, градът, затворен между светлините и мрака, този жив организъм на изгубени уморени души:
Сред стъкло и бетон /ние се втренчваме в себе си - /търсейки душите си. (Кети Бозукова)
Сред авторите, участващи в изданието, са Аксиния Михайлова, Александра Ивойлова, Георги Тодоров, Йонко Бонов, Гинка Билярска, Детелина Тихолова, Мая Любенова, Едвин Сугарев, Елисавета Шапкарева, Цонка Великова, Пепа Кондова, Красимира Казанджиева, Казимиру де Бриту, Мишел Бертран, Никола Герджиков, Нела Данчева, Петър Чухов, Ролан Албер, Сидония Пожарлиева, Сам яда Канароци, Райна Сотирова, Пиер Танги, Йон Унтару и др.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ