18 Май 2024събота12:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Говорещи" речници спасяват редки езици

/ брой: 43

автор:Дума

visibility 56

Изчезващи езици, говорени само от малка група хора по света, могат да бъдат спасени благодарение на социалните мрежи, интернет, както и на така наречените "говорещи" речници. Лингвистите вече създадоха 8 такива проекта. Дигиталните речници включват над 32 000 написани думи и 24 000 аудиозаписа на хора от отдалечени краища на света, за които редките езици са майчини.
Инициативата е част от проекта "Трайни гласове" на "Нешънъл джиографик". "Говорещите речници са и ще бъдат един от най-добрите ресурси, с които разполагаме, в битката ни за опазване на силез", казва Алфред Лейн от Орегон, един от малкото останали хора, говорещи перфектно езика на коренното американско население. Други речници включват матукар панау, говорен в Папуа Нова Гвинея от едва 600 души. Преди екипът от американски учени да започне работа по проекта 3 години по-рано, езикът никога не е бил записван и не се е писало на него. Общността, говореща матукар панау, поискала езикът им да влезе в глобалната мрежа, преди да разбере какво е интернет. След като в селото им били докарани компютри, получили възможност да чуят езика си онлайн. Речникът на матукар панау съдържа 3045 думи, 3035 файла и 67 снимки.
Други застрашени езици са чавакоко, говорен в отдалечена северна пустиня в Парагвай, Ремо, сора и хо - в Индия, и туван - в Сибир и Монголия. Осем речника са посветени на келтските диалекти. В момента се създават много нови дигитални проекти, уточняват лингвистите, тъй като около половината от 7000 езика на света се очаква да изчезнат до края на века.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ