Готвят конкурент на еврото
Страните-участнички в бъдещия Евразийски съюз не трябва да повтарят грешките на европейската интеграция
/ брой: 252
Роман Маркелов
Евразийският икономически съюз може да се появи още в началото на 2015 г. Тази дата най-вероятно ще бъде спазена, съобщи министърът по основните направления на интеграцията и макроикономиката на Евразийската икономическа комисия Татяна Валовая.
Логично е, че на такова обединение ще му трябва и обща валута. "Тук най-важното е да не се повтарят грешките на европейската интеграция", подчерта министърът.
Според Валовая създаването на обща валута трябва да изхожда от вътрешната необходимост на страните-участнички в новото обединение, но в никакъв случай от принципите на външната защита, както стана при създаването на Евросъюза.
Този разговор се състоя по време на Втората международна финансова седмица "Мосинтерфин-2012". В дневния ред беше не само обсъждането на интеграционните процеси, но и проблемите на създаването на Московския международен финансов център, повишаването на финансовата грамотност. Изработване на препоръки за властите по целия спектър от въпроси ще е крайният резултат.
За успешната интеграция е необходимо да се осигури юридическото поле.
"Неприкосновеността на правата върху собствеността, съвременните съдебна и данъчна система ще създадат инвестиционни удобства за сближаването на икономиките", подчерта председателят на Държавната Дума Сергей Наришкин. По думите му, за да се случи това, е необходима професионална юридическа дейност. "И Държавната Дума ще засили мониторинга върху вече приетите закони, защото е необходимо да се продължат интеграционните процеси", обеща Наришкин.
Много от участниците във форума обаче настояха, че с интеграцията не трябва да се избързва. Първоначално е необходимо да се хармонизира общото икономическо пространство на Русия и съседните държави, смята президентът на Международната гилдия на финансистите, бившият финансов министър Алексей Кудрин.
Ако страните-участнички в бъдещото обединение не създадат общи правила, предупреди той, това съществено ще ограничи и дезориентира бизнеса. Отделни активни действия обаче може да се предприемат още сега, да не забравяме, че вече съществуващият Митнически съюз между Русия, Беларус и Казахстан има редица нерешени проблеми.
"Това например е различното качество на митническото администриране", даде пример Кудрин. И най-важното, по думите му, е да се облекчи достъпът на бизнеса до общия финансов пазар, да се намалят митническите бариери.
Някои участници във форума пък смятат, че не бива да се бави с интеграционните процеси на постсъветското пространство. "Напълно равноправните отношения между икономиките ще бъдат много сложни", убеден е директорът на Института по икономика към Руската академия на науките Руслан Гринберг. Това е ясно - БВП на Русия и например на Молдова са трудно сравними.
"Избор обаче няма, ние трябва да се консолидираме. Ако чакаме равновесие, няма да се получи никаква интеграция. А тя е необходима, икономическото пространство трябва да включва 250-280 милиона души", пресметна Гринберг.