02 Юни 2024неделя19:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Горската пъргавелка

/ брой: 109

автор:Стамен Христов

visibility 4399

Едно от най-симпатичните наши животни, което при това успешно се заселва в градска среда в големите паркове и градини, е катерицата. Тя е повсеместно разпространена в Европа и Азия в разнообразни горски и други екосистеми.
Дължината на тялото й е 19-23 см, а на опашката - до 20 см. На тегло достига 250-340 гр. Дългата пухкава опашка й помага да пази равновесие, докато скача от клон на клон, а и топли животинчето по време на сън. Има остри и закривени нокти, които й помагат да се катери по дърветата. На ушите има пискюлчета от косми. Окраската й се мени в зависимост от сезона и местообитаването. Козината през лятото е по-тънка и светла, през зимата по-дебела и тъмна, като на корема винаги остава бяла.
Катерицата се храни със семена, жълъди, млади филизи на горски дървесни и храстови видове, с гъби, орехи, ягоди, рядко с насекоми и птичи яйца. В началото на пролетта изгризва кората на дърветата, за да стигне до дървесния сок. Складира си храна за зимата. Активна през деня -  предимно сутрин и привечер. Прави си гнездо от клонки. То е 25-30 см в диаметър, с куполообразна форма. Настанява се и в дупки и хралупи. Катериците живеят поединично, но нерядко в едно гнездо през зимата може да се настанят няколко, за да се топлят взаимно.
При недостиг на храна катерицата не се размножава, но при изобилие популацията й бързо нараства. Чифтосва се през февруари-март и юни-юли. Бременността трае 38-39 дни. Отглежда две, понякога три поколения годишно по 5-10 малки катеричета. Те се раждат безпомощни, слепи и глухи. Отварят си очите на 3-4 седмици. Майката отбива кърмачетата, когато станат на 7-10 седмици. Тогава  малкото напуска гнездото, за да си търси храна. То все още обаче бозае от майка си. Живее 2-3 години.
Кожата на катерицата се търси на международния пазар. Плътността на нейната популация у нас не е висока, поради което отстрелът й е ограничен.
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ