Големи доставчици спират работа
Властта се стресна, повече сектори ще имат право на компенсации
/ брой: 59
Най-големите поддоставчици в автомобилостроенето спират работа. За това алармира Българската браншова камара „Машиностроене“, член на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Преди дни японският производител на автомобилни части Язаки временно спря работа в трите си завода – в Димитровград, Сливен и Ямбол. От русенската компания „Лиманар България“ първоначално са съобщили, че спират работа от 6 до 10 април, но вече обявиха, че ще прекратят дейност още на 30 март.
В друга компания от Русе – "ВИТТЕ Аутомотив", от 16 до 20 март са в отпуск 30% от работещите, а до днес – други 30%. От 30 март пък ще спре цялото производство, като засега е обявено, че замразяването на дейността ще е двуседмично.
Кабинетът ще предложи да се разшири кръгът от фирми, които да имат достъп до схемата за изплащане на компенсации за преустановена дейност заради мерките срещу коронавируса по формулата 60/40, съобщи БНР. Към фирмите, които ще могат да кандидатстват за компенсации, е включен целият строителен сектор и голяма част от преработващата промишленост. По информация на segabg.com схемата ще бъде достъпна и за други икономически дейности, които първоначално бяха изключени - като товарният транспорт, издателска и рекламна дейност.
Първоначално бе предвидено схемата да се прилага само за търговските обекти на територията на моловете, пътническия транспорт, хотелиерството и други туристически дейности, сектора на ресторантьорството и питейните заведения, както и спорта и културата. Размерът на компенсацията от 60% от осигурителния доход на човек за януари бе критикуван като недостатъчен, но делът на държавата няма да бъде увеличен.
От постановлението обаче вероятно ще отпаднат други изисквания, като например това за запазване на работното място минимум 3 месеца след края на изплащането на компенсацията. По обяснения на кабинета за схемата ще са необходими общо 1 млрд. лв., но властта не каза на какви разчети е базирана тази прогноза.
Според предсeдателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев в мярката 60/40 е допусната грешка и е необходимо да се преработи параграф 6, защото практически той я прави неизползваема. Това каза той пред "България он ер". "Мярката 60/40 е насочена към предприятия, които са спрели работа и се очаква от тях да платят 40% заплати, 20% осигуровки, включително данъците. Това не е 60 на 40, а е 20 на 80", коментира Велев.