19 Октомври 2024събота10:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Глоба с високо налягане

Енергетиците лично ще платят за лошото отопление на домовете

/ брой: 83

автор:Дума

visibility 56

Елена Мишина

През следващата зима шансове да ни оставят на тъмно и без топлина в апартаментите ще са по-малко. Енергетиците ще имат по-голям стимул да се подготвят по-добре за студовете. Още през този месец Министерството на енергетиката ще изпрати в правителството предложения за въвеждане на административна отговорност за сривове по време на есенно-зимния период. И, разбира се, за високи глоби.
Както съобщи пред "Российская газета" министърът на енергетиката Александър Новак, основната дейност върху законопроекта ще бъде през лятото, за да бъде приет документът преди новия сезон. За сегашния отоплителен сезон, уви, не успяхме, припомни министърът. Предишният вариант на поправки в Кодекса за административни нарушения в Закона за електроенергетиката не бе приет в Министерството на икономическото развитие заради прекалено многото административни ограничения. Като се взеха предвид тези изисквания, документът бе преработен, съобщиха пред изданието ни в министерството.
Предлага се съзнателността на енергетиците да се повишава с помощта на... глоби. Ако зимата е дошла, а в електроцентралата няма гориво, ТЕЦ-ът не дава топлина в сградата, мрежите не издържат на лошото време, а диспечерите не знаят какво да правят с всичко това, то за цялата тази неподготвеност през есенно-зимния период длъжностното лице го заплашва глоба от 50 хиляди до 100 хиляди рубли (1263-2526 евро) или тригодишна дисквалификация. В джоба на юридическите лица могат да бръкнат с глоба от 500 хил. до един милион рубли. Административна отговорност заплашва и за даването на неверни сведения за подготовката за зимата: комисията, която дава паспорт за готовност за работа през есенно-зимния период, ще се интересува и от технологичното състояние на оборудването, и от персонала, и дори от наличието на договори за доставка на гориво. За невярна информация по тези точки началството го заплашва административна глоба 30-50 хил. рубли, фирмата - 300-500 хиляди рубли. В енергийното министерство смятат, че санкциите са достатъчно строги, за да дисциплинират проверяваните организации.
Преди правилата за подготовка за есенно-зимния сезон, утвърждавани от министерството, не установяваха отговорността на фирмите и лично на ръководителите, припомни заместник-директорът на "Съвета на производителите на енергия" Антон Вивчар. Затова генериращите компании сега пресмятат възможните рискове за себе си от приемането на законопроекта. "Искам да подчертая, че сериозни сривове през 2011 и 2012 г. не е имало", отбеляза Вивчар. Глобите обаче, особено лично за ръководителите, могат да станат нелош стимул да се работи по-добре, смята началник-отделът на голяма инвестиционна компания Николай Подлевских. "Когато в голяма фирма един отговорен изпълнител често се крие зад гърба на друг, глобата на юридическото лице не кара хората да си правят изводи", казва той. Когато става дума за отговорност, личният джоб винаги е "по-чувствителен" от обществения. Правилата за контрол обаче трябва да са ясни и прозрачни, иначе проверяващите при желание винаги ще намерят за какво да глобят енергетиците, отбелязва директорът на Института по проблемите на ценообразуването и регулирането на естествените монополи Иля Долматов. "На самите фирми също им е неизгодно да са неготови за зимата, при сривове те губят пари", казва той.
Между другото, за миналата година дълговете към доставчиците на електроенергия, газ и вода в Русия са се увеличили с почти 20 процента до 304,5 милиарда рубли.

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 1054

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 1029

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1554

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 1062

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 1097

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 1281

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 1487

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 1286

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 1027

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ