19 Юли 2025събота09:33 ч.

ГИТ отчита 99 933 трудови нарушения за 6 месеца

/ брой: 130

автор:Дума

visibility 54

За първите шест месеца на 2025 г. инспекторите по труда са установили 99 933 нарушения на трудовото законодателство, съобщиха вчера от Главната инспекция по труда (ГИТ). Тя е извършила 25 897 проверки за същия период. Нарушенията, свързани с разпоредбите, регламентиращи осъществяване на трудовите правоотношения, са 43 030. По осигуряването на здраве и безопасност при работа са установени 56 199 нарушения. 
Случаите на работа без трудов договор са 1765 при 1614 спрямо същия период на м. г. Само за миналата седмица инспекторите по труда са установили 94 работници без трудови договори при извършени 1029 проверки за същия период. 
Сумата на установените забавени трудови възнаграждения е 5,4 млн. лв., включително и заплащане за предходни периоди. След намесата на Инспекцията по труда са изплатени над 3 млн. лв. забавени заплати, включително и суми за предишни периоди. 
За отчетения период са съставени 5418 акта за установяване на административни нарушения. Сумата на влезлите в сила наказателни постановления и одобрени споразумения е над 7,5 млн. лв.
Отстранени от работа са 56 работници заради липсата на правоспособност и неспазване на правилата за безопасна работа. Тези мерки се използват с цел превенция на тежки трудови злополуки, а в някои случаи водят и до спасяване на човешки живот. Продължава тенденцията на увеличение на дадените разрешения за работа на непълнолетни лица, като броят им е 8766 при 7594 за същия период на миналата година.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ