ГЕРБ внесе искането за вдигане на пенсионната възраст
Промяната засяга всички категории, БСП се закани да сезира Конституционния съд
/ брой: 271
Доста изненадващо вчера преди изтичането на окончателния срок за предложения по бюджета между първо и второ четене ГЕРБ внесоха в деловодството на парламента искането за вдигане на пенсионната възраст с 1 година от 1 януари 2012 г. Голямата изненада обаче е, че вдигането на възрастта ще е за всички категории труд. До миналата седмица управляващите уверяваха, че тя няма да засяга работещите в 1-ва категория - миньори, полицаи, военни и други. Много от тях заплашиха с протест или пък с преждевременно пенсиониране, ако ГЕРБ предприемат тази стъпка.
Поправката е записана в бюджета на Държавното обществено осигуряване, съобщи председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. С изменението се увеличава и минималната пенсия от 136 лв. на 145 лв. от юни следващата година.
На скандалната стъпка на ГЕРБ веднага реагираха от БСП. Социалистите се заканиха, че ще сезират Конституционния съд, защото законът за бюджета на държавното обществено осигуряване е само за 2012 г., но вдигането на възрастта от следващата година ще се отрази и от 2015 г., когато пак ще скочи с 4 месеца, според подписаното споразумение с премиера Бойко Борисов.
Това е безумие, което няма да реши нито един проблем, възмути се председателят на социалната комисия Драгомир Стойнев. Смятам, че всенародният гняв ще се изсипе върху ГЕРБ, категоричен бе червеният депутат и подчерта, че хората няма да го преглътнат и ще има протести.
Стойнев бе особено шокиран от факта, че ГЕРБ не са пожелали да седнат на масата на преговорите с всички партии и сега постъпват безумно и по неописуем начин. "Ние ще продължим борбата, но дано има разум в управляващите и това предложение да бъде отхвърлено. Имам чувството, че ГЕРБ мразят хората и правят закони срещу тях", коментира той.
Увеличаването на пенсионната възраст ще продължи да нараства с по 4 месеца на година от 2015-а, за да може през 2021 г. пенсионната възраст за мъжете да е 65 години, а за жените 62, обясни Менда Стоянова. Тя определи промените като ускоряване на пенсионната реформа и заяви, че управляващите си носят изцяло отговорността. Фактът, че промените не са консултирани с Националния съвет за тристранно сътрудничество, не бил проблем, защото НСТС бил само консултативен орган. Няма нарушение на Конституцията, категорична е тя.