20 Февруари 2026петък08:56 ч.

ГЕРБ се отмятат от идеята за детски надбавки за всички

автор:Дума

visibility 954

Няма да има детски надбавки за всички деца догодина. Парите, предвидени за този вид помощ, ще се пренасочат за допълнително заплащане в  МВР и бонуси за лекарите. Това става ясно от промени в проекта за бюджета, внесени между първо и второ четене от групата на ГЕРБ, начело с Менда Стоянова и Даниела Дариткова. Става въпрос за 205 милиона лева.

Промяната се прави след поредица от експертни критики, че не е добре всички деца у нас да взимат надбавки, дори в кризата.

В мотивите към новите текстове се казва: "При широкото обществено обсъждане на предложението за отпадане на подоходния критерий при изплащане на помощите за деца ясно се очерта НЕОДОБРЕНИЕ. Основният аргумент е, че мярката не е фокусирана към семейства с по-ниски доходи, за които тези помощи биха били от по-голямо значение. Представители на семейства с по-високи доходи дефинираха мярката като обида към тях и като антисоциална политика".

Разчетите на финансовото министерство сочат, че през 2020 година надбавки получават към 570 000 деца от общо 1 250 000. Разширяването на помощта за около 680 000 деца щеше да струва допълнително на бюджета 390 млн. лв. за 2021 г. Сега ГЕРБ предлага бюджетът да спести част от средствата – 205 млн. лв., като същевременно вдигне размера на надбавките и месечния доход на семействата, които вече получават такива.

За едно дете в семейството тя ще стане 50 лв. от началото на 2021 г., при 40 лв. досега. За семейство с две деца плащането става 110 лв. при 90 лв. в момента. Семейните помощи за три деца ще нараснат от 135 лв. на 165 лв., за четири - от 145 лв. ще станат 185 лв. и т. н.

Завишава се и доходът за получаване на детските. Пълният размер на добавките ще получават семейства, в които доходите на човек са до 510 лв. (при 410 лв. в момента), гласи предложението. 80% от помощта пък ще се полага при официален доход между 510 лв. и 650 лв. на човек (410 - 510 лв. сега).

Вицепремиер с арест за алкохол и дрога

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Обновлението в БСП ще бъде видимо

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Нашата цел е изграждането на истинска социална държава

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 0

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 0

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 0

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ