22 Юли 2025вторник13:59 ч.

ГЕРБ предлагат съдия Стефка Стоева за председател на ЦИК

автор:Дума

visibility 1883

ГЕРБ обяви своите кандидатури за членове и председател на Централната избирателна комисия, предаде БГНЕС.
Общо седемте номинации съобщи на брифинг в парламента председателят на групата Цветан Цветанов, според когото партията е подбрала кандидати с високи нравствени и професионални качества.
За председател на ЦИК от ГЕРБ предлагат съдия Стефка Стоева. Тя има богат професионален опит, защото близо 40 години упражнява юридическа професия. Била е съдия във ВАС и е оглавявала 4-то отделение в него, което разглежда жалбите за нарушения в изборния процес. Тя е заемала и позицията зам.-председател на ВАС.
За член на ЦИК от партията предлагат още Георги Баханов, който от 2014г. до настоящия момент заема тази позиция. Той е бил областен управител на Благоевград и председател на ОИК Сандански.
Следващото предложение е Йорданка Ганчева, също досегашен член на комисията. До 2014 г. тя е работила като юрисконсулт в различни фирми във Варна. Участвала е в много мисии, свързани с изборните процеси, както в държави от ЕС, така и извън него.
Мария Бойкинова е четвъртата кандидатура за член на ЦИК. Тя също е досегашен член на комисията, а до 2014 г. е работила като адвокат.
Най-изненадващото име, на което са се спрели от ГЕРБ, бе това на Александър Андреев, досегашен говорител на ЦИК. През 2014 г. той зае мястото си в комисията от квотата на БСП.
За член управляващите предлагат още Мирослав Джеров – юрист, специалист по гражданско право и син на известния Александър Джеров.
След предложение на „Асоциацията на политолозите в България“, от ГЕРБ издигат и кандидатурата на политолога Димитър Димитров. Той е главен асистент в СУ „Св. Климент Охридски“, където преподава „Изборни системи“.
От ГЕРБ обявиха още една изненада – парламентарната група ще подкрепи номинации на БСП, без въобще да ги обсъжда. „За нас е важно да дадем поредния важен знак, че ПП ГЕРБ и парламентарната група искат колкото е възможно по-бързо да бъде сформирана новата ЦИК, за да отпадне една от опорните точки на БСП, че изборите ще бъдат манипулирани“, аргументира се Цветанов.
По-късно днес БСП ще представи своите номинации на пресконференция на "Позитано" 20.

Сарафов вече не е главен прокурор

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Пожари в Киев след руски удар

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Гореща вълна в Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Управляващите в Токио вече нямат мнозинство

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Съчувствие

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 133

В разрез със закона

visibility 0

/ брой: 133

Нужни са промени

visibility 0

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ