25 Февруари 2026сряда15:45 ч.

ГЕРБ, Патриотите и Воля "спасиха" Емил Христов

Народното събрание е на хората, а вие го превръщате в канцералия, обърна се към мнозинството Драгомир Стойнев

автор:Дума

visibility 1492

С гласовете на депутатите от ГЕРБ, "Обединени патриоти" и Воля искането за оставка на зам.-председателя на парламента Емил Христов бе отвхърлено. От БСП гласуваха "за", а от ДПС изобщо не участваха в дебатите и гласуването, въпреки че преди това обясниха, че подкрепят мотивите на левицата.
Дебатите около оставката продължиха повече от три часа, а в почивката си част от народните представители се срещнаха с представители на хората с увреждания. Разговорът бе иницииран от БСП, но в последния момент в него се включиха и депутати от ГЕРБ, включително и лидерът на ПГ Цветан Цветанов.
Въпреки че по време на срещата той обясни как по темата има консенсус, в пленарна зала яростно нападна БСП и ги обвини, че "всяват единствено разделение и омраза". Скандалът с недопуснатите в НС хора с увреждания той описа като "сценарий, начертан от БСП".
Самият Емил Христов пък обясни как вече се е извинил на хората с увреждания и не виждал причина за агресията на левицата срещу него. Той дори обвини депутатите от БСП, че "повече от час са крили от мен, че има граждани, които са спрени от охраната". Той водел заседание в този момент и не бил наясно какво се случва на входа на НС. Имало и други случаи, при които протестиращи са спирани от охраната, но тогава хората се съобразявали и не настоявали. Според Христов от БСП употребили хората с увреждания, за да компрометират управляващите.
Драгомир Стойнев отговори остро: Колеги от ГЕРБ, вие сте в изолация, пазите се от българските граждани и бягате от проблемите им. Социалистът бе категоричен, че искането на оставката е принципно решение, в което няма нищо лично. Не желаем, нямаме време, нито хората искат да слушат обяснения за режим на допуск, правилник, каза Стойнев. И добави, че ГЕРБ са си измили ръцете с началника на охраната.
"Народното събрание е на хората, а не на депутатите. Не е на администрацията. То е на хората, включително и на хората с увреждания, затова се нарича народно. В какво го превръщаме? В затворено място, в елитарна институция. Това не е канцелария. Поведението ви е удар срещу парламентаризма. Поведението спрямо хората с уврежданията говори само за едно – те не са допуснати в държавата като цяло. Техните проблеми не са допуснати. Това вие го усетихте днес, чухте го и от тях. Това държание, което демонстрирате в пленарна зала е недопустимо“, заяви от трибуната зам.-председателят на ПГ "БСП за България".
„Грешите, непрекъснато допускате грешки, които струват прекалено скъпо на хората с увреждания, на пенсионерите, на майките, на онкоболните". "Колеги от ГЕРБ, вие сте в изолация. Вие се пазите от българските граждани, вие се пазите от хората, вие бягате от проблемите на българските граждани“, завърши Стойнев и подчерта, че Емил Христов е трябвало сам да си подаде оставката.

Снимки Емилия Костадинова
Действията на Емил Христов уронват тежко авторитета на Народното събрание и подкопават доверието в него, бе коментарът на Филип Попов. Той припомни още, че на заседанието на 19 април,  Емил Христов, в опита да се „оправдае“ за недопускането на хората с увреждания в сградата, е заявил, че не е знаел, за това и е искал да разговаря с началника на охраната. „Хората с увреждания чакаха повече от един час, което е достатъчно време г-н Христов да разговаря  с началника на охраната и да изпълни задълженията си”, добави той. Попов каза още, че въпреки изричната молба на народния представител  Антон Кутев, заместник председателят на Народното събрание е отказал да допусне в сградата гражданите, без да има мотиви за това. „Тези нарушения, такова арогантно поведение от страна на заместник-председател на Народното събрание, са недопустими в една парламентарна република”,  категоричен бе Филип Попов.

 

Продали са ни над 12 500 тона фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 837

/ брой: 38

Брюксел зове за нисък ДДС за жилища

автор:Дума

visibility 847

/ брой: 38

Спешно избират нов подуправител на БНБ

автор:Дума

visibility 825

/ брой: 38

МФ пое 150 млн. евро нов дълг

автор:Дума

visibility 815

/ брой: 38

Зеленски поиска дата за членство в ЕС

автор:Дума

visibility 863

/ брой: 38

Срещу Александър Вучич бил планиран атентат

автор:Дума

visibility 845

/ брой: 38

САЩ преговарят с Русия и Китай за нов ядрен пакт

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 38

Гените на европейците идват от Анадола

автор:Дума

visibility 826

/ брой: 38

Гличосване

автор:Евгени Гаврилов

visibility 823

/ брой: 38

Кога ще ги стигнем... охлювите?

автор:Боян Дуранкев

visibility 858

/ брой: 38

Тарифен хаос в глобалната търговия

visibility 863

/ брой: 38

Узурпатори на власт

автор:Александър Симов

visibility 851

/ брой: 38

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ