Интервю
Иван Иванов:
ГЕРБ и реформаторите извадиха пак скелетите на ДС от гардероба
Управляващите отново прегръщат идеята за лустрацията с промените в Закона за достъп до класифицираната информация, смята депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ
/ брой: 280
ИВАН ИВАНОВ е роден преди 40 години в Шумен. Възпитаник е на Езиковата гимназия. През 1999 г. се дипломира в СУ "Св. Климент Охридски" със специалност средновековна българска история. Завършва с отличие задочно право във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" през 2006 г. През 2015 г. защитава докторантура по нова българска история в ШУ "Епископ Константин Преславски". Работил е като юрисконсулт в семейната фирма. Бил е два мандата общински съветник и председател на групата съветници на БСП в родния си град. Преминал е през Академията по политически науки във Фрайбург. Народен представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ в 43-то НС. Говори свободно английски, немски и руски език.
"Крайно време е Комисията по досиетата да отиде в архива, защото ДС не съществува отдавна"
"Готви се нова форма на репресия спрямо определени служители в сектор "Сигурност"
- Г-н Иванов, парламентът прие на първо четене промени в Закона за защита на класифицираната информация. Как ще коментирате измененията, гласувани от ГЕРБ и Реформаторския блок?
- За обсъждане бяха внесени четири законопроекта. Два от тях са на народните представители Ангел Найденов и Петър Славов, един - на Министерския съвет, и един - на Методи Андреев от ГЕРБ. Първите три по същество са идентични в намерението да се спре своеволието по отношение на отнемането на достъп до класифицирана информация и по този начин да бъдат репресирани служителите, които работят с такива документи. Защото по сегашния ред при повдигане на обвинение по какъвто и да било повод, дори при фалшив сигнал, се стига до отнемане на достъпа до класифицирана информация и съответно този служител трябва да бъде отстранен от работа, независимо от изхода от разследването, което ще се проведе впоследствие.
Уточнявам, че сред групата народни представители, внесли законопроекта на БСП, съм и аз. С предложенията за промени в Закона за достъп до класифицирана информация, които предлагаме, тази възможност се премахва. Това означава, че служителите, които са обвинени в престъпление или нарушение, ще могат да продължат да имат достъп до класифицирана информация по време на разследването и до приключване на досъдебното производство.
- В законопроекта на Методи Андреев и група народни представители обаче е предвидено изискване към лицата, кандидатстващи за достъп до информация, класифицирана като държавна тайна, да декларират принадлежността си към тайни и неформални организации и общества.
- Да, така е. С промените, включени в четвъртия законопроект, се въвеждат сериозни лустрационни елементи. Припомням, че в крайна сметка поправката беше приета със 104 гласа "за", 27 "против" и 17 "въздържал се". БСП гласува против.
На практика Методи Андреев иска с този законопроект на всички, които работят с класифицирана информация, да бъде направена проверка за достъп до техни досиета и да се види дали са били сътрудници на бившите служби и военното разузнаване. Това като цяло е по смисъл безсмислено, тъй като в предложения законопроект не е ясно какво ще последва, ако се установи такава зависимост или такава връзка с бившите служби.
Това според нас е нов вид форма на репресия спрямо определени служители в сектор "Сигурност". Още повече, че към днешна дата няма нужда от подобно действие. Тази тема е изчерпана много отдавна.
Отдавна съществуват мнения и има предложения, включително и на ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност да бъде закрита и прехвърлена към архивите. Управляващото мнозинство отново прегръща идеята за лустрацията.
- Не съзирате ли зад тези идеи пореден опит за овладяване и прочистване на службите?
- Да, това, което се предлага от Методи Андреев, е именно нов опит за почистване на службите и тяхното овладяване. В законопроекта се говори за зависимости, за освобождаване от службите на такива хора. Не се уточнява обаче какви са тези зависимости.
От дебатите в пленарната зала стана ясно, че става въпрос за зависимости от бившите тайни служби. Но нека не забравяме, че те отдавна не съществуват на практика. В изминалия 25-годишен период всички, които са били в обсега на проверките през годините, отдавна не са на работа в системата. Подобна проверка отново е безпредметна.
Може да търсим зависимости към други служби, които в момента може би се наричат партньорски, говоря за служби на други държави. Но това не стана ясно в хода на обсъжданията.
- Промените, внесени от депутати от левицата, бяха по повод обстоятелствата около отнемането на достъпа до класифицирана информация на ген. Шивиков.
- Да, така е. Причината да направим предложение за промяна в закона беше пряко свързана със случилото се с ген. Шивиков. Искам да уточня, че това не е законопроект, отнасящ се само и единствено за едно лице. През годините от приемането на Закона за защита на класифицираната информация до този случай има натрупване на обстоятелства и различни случаи за отнемане и прекратяване на действията на разрешителните за достъп. Обект на такива случаи са били различни лица, заемащи държавни длъжности, в т.ч. висши служители на държавната администрация, Национална агенция по приходите, агенция "Митници", служители от сектор "Сигурност", а и немалко военнослужещи. Има достатъчно случаи, които ни дават повод да направим съответните изводи за необходимите промени. Затова реагирахме възможно най-бързо във времето и го направихме, още когато тръгнаха досъдебните производства срещу ген. Шивиков.
- Прозират ли партийни интереси според вас в предложените от Методи Андреев промени? Не е ли прах в очите афишираната теза, че става въпрос за националната сигурност?
- Разбира се, че прозират партийни интереси! Подобен закон, подобна проверка ще позволи дадени хора, боравещи с класифицирана информация, да бъдат изчистени от службите, а на техните места да се назначат удобни на днешната власт лица. Това е основният мотив, който води авторите и вносителите на този законопроект. Те обаче не го афишираха официално. Намеренията им ще блеснат може би в дебатите между първо и второ четене.
БСП ще внесе предложение тези текстове от законопроекта да отпаднат, най-малкото поне да бъдат прецизирани. Вносителите от ГЕРБ и Реформаторския блок трябва да обяснят какво имат предвид и какви ще бъдат последствията за тези, за които бъде установена принадлежност към бившите служби.
На практика вносителите въведоха за пореден път в експлоатация тема, която отдавна не е актуална за нашето общество, тя не е в оборот. Сега се опитват да възкресят призрак чрез тема, която е приключена и затворена в гардероба. Но нека не забравяме, че това е амплоа на Методи Андреев, така живее - от време на време бърка и вади скелетите на Държавна сигурност от гардероба.