Георги Гьоков: Категоричната ни подкрепа за "Марица-изток" ще продължи
"Зелената сделка" е сериозен проблем за региона, но не по-малък въпрос е безхаберното управление на мините, заяви водачът на листата в Стара Загора
/ брой: 56
"БСП подкрепя въглищните централи за максимално удължаване на живота им и въгледобива. Тази цел БСП си постави още с "Визия за България" през 2017 г. Българската енергетика трябва да е сигурна, социално поносима, финансово стабилна, предвидима и професионална", заяви водачът на листата на БСП в Стара Загора Георги Гьоков на среща с избиратели в Раднево. "Държавата проспа действията на ЕС за климатичните промени и началото на "Зелената сделка" и сега се сетиха от ГЕРБ за "Марица-изток". Още тогава трябваше да се воюва за дерогация, за отсрочки, а бяхме поставени пред свършен факт. "Зелената сделка" е сериозен проблем за региона, но не по-малък проблем е безхаберното управление на мините", подчерта Гьоков. В разговора участваха енергийният експерт Таско Ерменков, бившият зам.-изпълнителен директор на "Мини Марица-изток" инж. Тенчо Кайряков, кандидат депутатът Динко Господинов, дългогодишни енергетици, миньори и граждани, загрижени за бъдещето на комплекса.
"Наш приоритет и за 49-ото НС е да запазим комплекса "Марица-изток" и няма да позволим да той да бъде затворен. Ще предоговорим с ЕК Плана за възстановяване и устойчивост в частта "Енергетика" за гарантиране на въглищната енергетика. Миньорите трябва да бъдат спокойни, че няма да останат без работа", увери Гьоков.
Винаги, когато БСП е била в управлението, се е вдигала два пъти цената на въглищата, два пъти са се увеличавали заплатите на миньорите, имало е модернизация и закупуване на нови багери, необходими за "Мини Марица-изток", припомни Таско Ерменков. Според него когато има политическа воля и интересът на държавата съвпада с този на хората, пътища се намират, решенията се получат и резултатите са налице. Решение за запазване работата на българските миньори бе прието и гласувано по предложение на БСП още през 2020 г., коментира Ерменков. По думите му не трябва да се противопоставя една енергетика на друга, в този сектор съюзът не е "или", а е "и" и трябва да се работи за развитие с дългосрочен държавен ангажимент за разработване на нови индустриални мощности и намаляване на енергийната бедност.