Георги Гьоков към Бисер Петков: Не е време за хвалби, трябват бързи действия
Промените за хората с увреждания трябваше да бъдат приети до 2016г. Сега не е време за хвалби, а за разкаяние и бързи действия. Това заяви народният представител от ПГ "БСП за България" Георги Гьоков по времето на изслушването на министъра на труда и социалната политика Бисер Петков. По думите му управляващите искат да успокоят протестиращите, които с всеки изминал ден се увеличават и целта на изслушването е да се информира обществото колко много е свършило Министерство на труда и социалната политика за гарантиране на правата на хората с увреждания, в съответствие с изискванията на протестиращите. Опитвате да се хвалите и да представяте положението като нормално. Не е важно количеството на работата, която сте извършили, а качеството й и колко проблема сте решили на тези хора, подчерта социалистът.
Гьоков зададе серия въпроси към министър Петков за подготвяните Закон за хората с увреждания и Закон за социалните услуги: В каква степен те ще включват, на практика, целите на Конвенцията за правата на хората с увреждания- да насърчават, защитават и гарантират пълноценното, равноправно упражняване на всички права на човека и основните свободи на хората с увреждания? Какво е мястото на личната помощ в тези закони, ще доведат ли те до устойчива промяна в политиките за хората с увреждания? Ще имат ли одобрението на всички заинтересовани страни? Защо на 16.07.2018г. протестиращи майки на деца с увреждания напуснаха работните групи по въпросните законопроекти? Колко предложения са получени от заинтересованите страни за включване в законопроектите и от кои организации?
Законът за хората с увреждания е неудачен компромис, коментира от своя страна Виолета Желева от ПГ "БСП за България". По думите й законът не изпълнява основните си функции, а именно - да урежда обществените отношения на хората с увреждания и принципите за тяхната интеграция. Това доведе до няколко протеста за много кратко време. Новият закон на хората с увреждания е отговор на един от последните протести. Доколко обаче той ще бъде нов и дали не се изготвя набързо и в последния момент, попита Желева. Тя коментира, че предлаганият нов закон трябва да бъде основан на принципа на равнопоставеност на хората с увреждания. Народният представител добави, че това може да се случи само, ако се предложи адекватен финансов ресурс, а не както досега, защото иначе се предлагат само права, без те да бъдат обезпечени. Ще бъде ли съобразен новият закон с исканията на хората с увреждания и финансовата рамка за следващите три години и ако не е, какво ще му е новото, попита още Виолета Желева.