"Газпром" обвини България, че бави "Турски поток"
Проектът у нас закъснял с половин година, Сърбия вече е приключила строителството
/ брой: 191
Проектът "Турски поток" ще бъде забавен с половин година и ще бъде завършен към края на 2020 г. според обещанията на България, пише в меморандум за нова емисия еврооблигации руският газов гигант "Газпром". Строителството на газопровода трябваше да бъде приключено през първото полугодие на 2020 г., пише "Интерфакс". Според агенцията причината за това забавяне е именно България, която още не е финализирала своя участък от трасето. Страната трябва да положи 474 км тръби от границата с Турция до Сърбия. Стойността на проекта е 1,1 млрд. евро без ДДС. "Интерфакс" припомня, че Сърбия вече е приключила със строителството на газопровода на своя територия и очаква руският природен газ да потече.
"Ако през 2020 г. забавянето на всички срокове в договорите могат да се свържат с пандемията, то през 2019 г. работата не можа да започне заради спорове между строителите", пише изданието по повод ситуацията около проекта у нас. Припомнят се споровете около търга, отстраняването от процедурата на изпълнителя "Аркад", както и последващото му връщане след решение на съда.
Строежът на продължението на руския газопровод "Турски поток" през българска територия до Сърбия е на финала и ще бъде приключен в срок, заяви премиерът Борисов при последната инспекция на обекта с хеликоптер, която той направи със зам.-министъра на петрола на Саудитска Арабия Аабед Абдулах Алсаадун на 23 септември. От инспекцията стана ясно, че са заварени тръбите по целия 474 км маршрут и се провеждат изпитания на трасето. Борисов обясни на саудитците, че опозицията разпространявала фалшиви новини, че "Аркад" е руска фирма, на което Алсаадун отвърна: "Аз съм собственикът". Всъщност не е имало твърдения, че "Аркад" е руска фирма, а че вкарва като подизпълнители руски фирми, което е факт, но премиерът преиначи нещата.
САЩ поддържат позицията си срещу продължението на руския проект "Турски поток" в България ("Балкански поток") и изграждането на АЕЦ "Белене", стана ясно от думите на Франсис Фанън, помощник-държавен секретар в Бюрото по енергийни ресурси към Държавния департамент на САЩ при срещата му с енергийния министър Теменужка Петкова в началото на месеца.