
Снимка wikimedia.org, Веднъж заразени, тези насекоми се променят
Гъсеници се превръщат в опасни мутанти
/ брой: 65
Някои гъсеници, които създават доста грижи на градинари и земеделци, все по-често се поддават на вируси, в резултат на което мутират. Това не им позволява да направят своята трансформация в красива пеперуда и ги убива далеч преди биологичния им край. Със смъртта им вирусът продължава да се разпространява все повече и повече, което е равностойно на епидемия.
Нови проучвания показват, че по този начин се засягат гени, свързани със зрението на гъсениците. В резултат на това насекомите стават все по-привлечени от слънчевата светлина спрямо обичайното, съобщиха от изследователския екип, проучвал явлението.
Гъсениците са поразени от т.нар. бакуловирус, който е на поне 200-300 милиона години, уточни Ксиоксия Лиу, ентомолог от Китайския селскостопански университет в Пекин. Бакуловирусите могат да заразят повече от 800 вида насекоми, предимно гъсеници на молци и пеперуди. Веднъж засегнати, те започват да се катерят все по-високо и по-високо на дърветата в стремежа да стигнат по-близо до светлината, където и умират. С труповете им пък се хранят различни птици, установиха изследователите. Стремежът да се изкачват нагоре пречи на гъсениците да слязат в дупки и кухини в земята, където обикновено се превръщат в какавиди.
Изследването на учените, публикувано в Molecular Ecology, остава с отворен край, тъй като не е ясно как и дали вирусът може да премине в човека и да има влияние върху неговото поведение в бъдеще.