Гърция на прага на нови избори
Причината - почти невъзможното сформиране на коалиционен кабинет
/ брой: 107
Не е изключено в Гърция да се стигне до нови избори, предвиждат анализатори. Причината - многото партии, между които се е "пръснал" вотът на гласоподавателите и почти сигурната невъзможност да се сформира коалиционно правителство заради кардиналните различия във вижданията на политическите формации.
Вчера започнаха нови консултации за съставяне на правителство след парламентарните избори.
Късно в понеделник лидерът на дясната партия "Нова демокрация" Андонис Самарас върна мандата. Самарас преговаря няколко часа с представители на лявата коалиция "Сириза", ПАСОК и фронта Демократични леви сили, но не съумя да ги убеди да се включат в състава на широк коалиционен кабинет.
Левите не приемат споразумението, сключено с международните донори на страната, за втори финансов пакет на стойност 130 милиарда евро и с частните кредитори за опрощаване на част от гръцкия дълг, което върви с приемане на строги мерки за съкращения, орязване на заплати и пенсии, намаляване на социалните разходи.
По-рано лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос поиска създаването на широка коалиция от четирите основни партии - неговата, "Нова демокрация", класиралата се на второ място лява коалиция "Сириза" и фронта Демократични леви сили.
Макар че имаше три дни за преговори, Самарас предпочете да върне мандата, след като не постигна консенсус с популистките партии, обявили се твърдо срещу мерките за икономии.
Така право да състави кабинет получи втората политическа сила в новия парламент - радикалната левица "Сириза". Нейният лидер Алексис Ципрас отказа да се включи в коалиционното правителство на Самарас с надеждата той да оглави бъдещия кабинет.
Ципрас ще има срок от 3 дни, за да намери коалиционни съюзници. Той вече оповести, че иска да сформира правителство на левицата, за да предоговори плана за заздравяване на икономиката на страната с частните кредитори ЕС и МВФ, за да бъдат смекчени мерките за драстични икономии. Той също така ще иска още една част от дълга на страната да бъде опростена.
Задачата му обаче се очертава трудна, след като комунистическата партия ККЕ отказа да сключи съюз с него, а третата лява партия Димар получи едва 6,1% от гласовете и ще има само 19 депутатски места. Съгласно конституцията, ако Алексис Ципрас се провали с "проучвателния мандат", той ще бъде връчен на третата по резултати партия - социалистическата ПАСОК.
Ако политическата нестабилност продължи, вероятно ще се стигне до нови избори. Не се знае обаче доколко това ще бъде продуктивно, тъй като резултатите биха били близки до тези, получени след изборите на 6 май, коментират местни медии.
Тогава нямаше ясно откроен победител след вота. "Нова демокрация" получи 18,86% от гласовете, а ПАСОК се класираха едва трети с 13,18 процента. Преди тях се нареди "Сириза" с 16,77 на сто от подадените бюлетини.