
Снимка БТА
Заради мигрантски натиск:
Фон дер Лайен посети Лампедуза
Само за седмица на острова са пристигнали 11 000 души
/ брой: 180
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, италианската премиерка Джорджа Мелони и еврокомисарката по вътрешните работи Илва Йохансон посетиха остров Лампедуза. Причината е миграционният поток от Тунис през последните дни. Само за една нощ новодошлите са над 200, сред които жени и деца от Сирия, Египет, Судан и др., потеглили от либийските брегове и платили по 4000 долара на човек за превоза.
По неофициални данни за около седмица на острова са пристигнали 11 000 души. Поетапно и на групи те се отвеждат към други точки на Италия, но положението на Лампедуза остава много критично.
В центъра за пребиваване има над 2000 души, което надхвърля многократно капацитета му. Военните изграждат палатков лагер, но местното население протестира, обезпокоено, че няма да е временен.
Италиански медии припомнят подписания през юли меморандум между ЕС, Италия и Тунис. Според всекидневника "Ла Стампа" поводът за настоящата вълна е, че Европа не е превела 105 млн. евро на Тунис за контрол на границите срещу нелегалната миграция.
Италия ще представи проблема с нелегалния трафик пред ООН и пред Съвета на Европа през октомври, заяви Джорджа Мелони. Рим и Лампедуза могат да разчитат на Европа, подчерта Фон дер Лайен и допълни, че ЕС ще работи срещу нелегалната миграция и трафикантите с помощта на Фронтекс и създаването на хуманитарни коридори.
Междувременно Германия обяви, че ще продължи да приема бежанци, пристигащи в Италия. Така Берлин ще подпомогне Рим за преодоляване на поредната криза, заяви вътрешната министърка Нанси Фезер. Страната ще приеме 3500 души от Ботуша.
Според социологическо проучване на ИНСА за "Билд ам зонтаг" 52 на сто от германците смятат, че Фезер трябва да подаде оставка. Те оценяват работата й като катастрофална. Вероятно решението за приемане на мигранти ще засили недоволството.
Австрийският канцлер Карл Нехамер вече нареди извънреден контрол по границата с Италия.