Фолклористите остават без заплати
С sms-и и с дарения от бизнеса ще спасяват Националния етнографски музей
/ брой: 233
Няма пари за заплати през последните два месеца от годината в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. Това съобщи директорката на института проф. д.изк. Лозанка Пейчева. Служителите на института не могат да получат заплатите си заради съкращенията с 48 на сто в бюджета на БАН за второто полугодие на 2010 г. "В момента се очертава хората да гладуват два месеца и половина", констатира тя. За заплатите на 126-те служители били нужни около 150 хил. лева. Засега не намираме решение, но продължаваме трескаво да търсим, каза проф. Пейчева. По думите й пари ще има само за октомврийските заплати.
За Етнографския музей също трябва да се започне кампания за набиране на средства, каза проф. Пейчева. "България има Национален етнографски музей, който всъщност няма достатъчно помещения за експозиционна площ и за съхраняване на музейните си фондове", обясни изследователката. Пейчева заяви, че в момента се обмисля организирането на кампания за спасяването на Етнографския музей чрез sms-и или с набиране на дарения от бизнеса.
Новото ръководството на Института и Етнографския музей има програма за реформиране на националната академична институция, но реформата се нуждае от средства. Въпреки трудностите за БАН, които засягат ИЕФЕМ, директорката проф. Пейчева ще се опита да не съкращава учени. "Най-лесно е да зачеркнеш бройка, но това не са абстрактни цифри, а хора, при това специалисти. Един учен или музеен експерт се изгражда най-малко за 15 години. Ако, притиснати от кризата, загубим тези хора, щетите ще бъдат невъзвратими и това ми се струва страшно неразумно", каза тя.
Проф. Пейчева каза още, че в сградата на издателството на БАН има голямо помещение, предвидено да бъде превърнато в хранилище за 13-те фонда от музея. Голяма част от тях се съхранява в бившия Царски дворец, където площта е недостатъчна. Но бъдещото фондохранилище също трябва да бъде ремонтирано. След като бъде ремонтирано хранилището, в настоящия музей ще остане само експозиционната част.
Проф. Лозанка Пейчева обясни, че в Етнографския музей ще бъде изложена постоянна експозиция, представителна за културното наследство на България. Паралелно ще бъдат показвани и временни тематични изложби.