Фискът губи годишно 370 млн. евро от ромската безработица
/ брой: 82
В България 24,6% от младите хора на възраст между 15 и 29 г. не учат, не работят и не стажуват. Тези нива са 3 пъти по-високи от средните за ЕС-27. Това води до огромни загуби за икономиката на страната, които се равняват на около 3,3% от БВП.
Годишните загуби на България от производителност заради невключване на ромите в пазара на труда възлизат на над 526 млн. евро. Загубите на фиска възлизат годишно на 370 млн. евро по същото причина, сочат данни от проучване на Световната банка, които оповести Марияна Борисова от "Клуб на завършилите стажантската програма за млади роми към Народното събрание". Борисова поясни, че финансовото измерение на тези данни се равнява приблизително на 2.5 млрд. лв. за 2011 г. под формата на поети от бюджета плащания и помощи за безработните младежи и от пропуснатите ползи за икономиката. Разходите за ромското социално-икономическо включване са значително по-малки от държавните приходи, които то би генерирало, категорични са представители на клуба.
Около 140 хил. деца у нас са в риск от бедност, защото живеят в домакинства, в които ни един възрастен не работи. С около 1/3 е нараснал броят на тези деца в сравнение с 2008 г. и от 11% сега е 15%. Според изследването на СБ равнището на бедност сред етническите българи е 5,6%, а сред ромите 61,8%.
Разходите по инвестиция в ромското социално-икономическо включване са значително по-малки от държавните приходи, които то би генерирало, пресметнали са младите роми. Те са убедени, че демографски по-младото ромско население ще заема все по-голям дял от населението в работоспособна възраст, което от своя страна ще трябва да поеме икономическите предизвикателства на скоростно застаряващото население.
Велчо Михалев от клуба заяви, че България е и на първо място по брой стратегии за ромите. Атанас Стоянов, общински съветник Стражица, припомни, че ако през 2003 г. ромите общински съветници в страната са били 126, то през 2007 г. стават 93, а през 2011 г. - 18.