18 Септември 2024сряда17:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Фирми фалират заради забавени европари

Бизнесът иска по-голямо участие в еврофондовете и опростено кандидатстване

/ брой: 36

автор:Дума

visibility 45

Голяма част от бизнеса предпочита да не участва в европроектите заради тежките процедури по кандидатсването, както и по възстаноявяване на разходите, а много предприятия фалират, докато чакат. Това заяви Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), на пресконференция вчера. Досега са разплатени 35-40% от средствата, въпреки че по някои програми има 100% договореност.
Най-честите оплаквания на бизнеса при кандидатстване са за некомпетенност, необективнст, непрозрачност при оценяване на кандидатите. Много често бенефициентите биват санкционирани заради грешки на държавната администрация. Неправомерното отхвърляне на качествени проекти, недопсутимото удължаване на процесите на оценка на проекта, както и сложната процедура за кандидатстване, са проблеми, които могат да бъдат решени, като се намали административната тежест и процедурата за кандидатстване се опрости максимално, а документацията да се подава по електронен път. Необходимо е също да бъдат допуснати независими експерти в екипа по оценяване.  
Комитетите за наблюдение в момента са структурирани така, че държавната администрация да има квалифицирано мнозинство. От АИКБ искат представителите на гражданското общество и социалните партньори да участват, за да имат блокираща роля.
АИКБ иска още във всяка оперативна програма следващият програмен период да има квота за усвояване от страна на частните бенефициенти, заяви Васил Велев, председател на УС на АИКБ. Той посочи, че съществува дискриминация между частните и общинските бенефициенти при определяне на размера на аванса по проектите. Авансът за частните структури при използване на европари е 20%, а при държавните - може да стигне до 40% от средствата, посочи Велев.
Той допълни, че използването на регламента "de minimis" за размера на т.нар. държавна помощ затруднява бизнеса и води до незаслужени санкции за компаниите. Асоциацията смята, че българската икономика може да стане конкурентоспособна само с насочване на парите от еврофондовете към създаване на базова инфраструктура и грантови схеми.
Забавянето и затрудняването на усвояването на средствата е и заради несъвършеното законодателство при обществените поръчки и в избора на подизпълнители. АИКБ предлага промяна на ЗОП.
Програмите "Транспорт" и "Околона среда" са най-закъсалите, посочиха от асоциацията. За ускоряване на усвояването по тези програми е нужно общините да не кандидатстват в пълния капацитет документи, а само някакъв минимален, и само одобрените да подават пълния пакет. Тази година усвояването трябва да се удвои и утрои, за да не загубим средства. От АИКБ иксат още по ОП "Околна среда" бизнесът също да бъде допуснат като бенефициент.
При разработването на ОП "Регионално развитие" трябва да се заложи 50% от стойността на проекта да е грант (безвъзмездно финансиране), тъй като по-ниско от 50% прави мерките непривлекателни, оттам и неефективни, което води до риск от липса на кандидати. Задължително по проектите трябва да се финансира и конструктивно обновяване на сградите, включително термо- и хидроизолацията на конструкциите.
 

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 588

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 592

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 542

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 567

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ