17 Юли 2025четвъртък21:01 ч.

Финландската Fortum увеличaва дела си в "Белене" до 20%

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 92

Финландски концерн има интерес да придобие 20% от проекта АЕЦ "Белене". Това съобщи LiveBiz като се позовава на руското електронно издание "Взгляд". Руското издание пък цитира интервю на премиера Бойко Борисов за българския канал TV+.
Само преди дни председателят на Българския атомен форум (БЕФ) и шефът на подизпълнителя на американската Warley Parsons "Риск Инженеринг" Богомил Манчев заяви, че имало заявен интерес от страна на европейски инвеститор, който би финансирал 51% от стойността на централата. В момента в проектната компания контролният пакет държи Националната електрическа компания (НЕК), а 40-45% от акциите са на руската държавна корпорация "Росатом".
Най-вероятно премиерът Борисов е имал предвид финландския оператор на атомни централи Fortum, който заедно с френския Altran държи по 1% в централата. Това се потвърждава и от условията за участието, според които двамата акционери разполагат с опция да увеличат дела си за сметка на българското или руското участие в проектната компания до 20-25%. Във Финландия единственият оператор на атомните централи в партньорство с "Росатом" е именно Fortum.
Руското издание припомня, че споразумението за построяването на втора атомна централа в България бе постигнато през 2006 г. До момента обаче проектът не постигал задоволителен прогрес, тъй като оставал нерешен въпросът за финансирането на централата. През 2009 г. стратегическият инвеститор, германският концерн RWE, се отказа от участието си в проекта, въпреки че преди това се бе ангажирал да финансира 49% от работата по изграждане на централата. В последствие "Росатом" заяви, че е готов да финансира проекта на 100%, като българската страна запази контролния пакет в компанията.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ