14 Септември 2025неделя08:49 ч.

Звезди

Фаталната Пола Негри и тайната на Рудолф Валентино

Тя е не само изключително красива жена, но и извънредно талантлива актриса на европейското и американското кино

/ брой: 109

автор:Йордан Костурков

visibility 6928

За разлика от други Пола Негри далеч не остана в историята на киното единствено и само заради връзката си с Чарли Чаплин. Пола Негри е знаменита актриса, още преди да бъде поканена в Холивуд.
Родена е на 3 януари 1897 г. в Полша, тогава включена в състава на Руската империя. Майка й, чиито две други деца умират съвсем малки, Елеонора Киeлчевска, произхожда от полски кралски род, а баща й, Йежи Халупйец, е тенекеджия, емигрант от Словакия, арестуван за революционна дейност от руската полиция и изпратен на заточение в Сибир. Пола, чието полско име е Барбара Аполония Халупйец, и майка й се преместват във Варшава, където живеят в крайна нищета.
Момичето се записва да играе балет в академията на Варшавския имперски балет, чийто патрон е Николай II, а сред възпитаничките е прочутата Ана Павлова. Танцува "Лебедово езеро" на Чайковски, "Копелия", но се разболява от туберкулоза и спира с балета. По това време измисля псевдонима си Пола Негри, като го свързва с любимата италианска писателка Ада Негри.
Насочва се към театъра, учи в Имперската драматична академия и през 1912 г. дебютира на варшавска сцена. През годините на Първата световна война се прочува като актриса, като от 1914 г. се снима и в редица полски филми, в това число и в първия полски пълнометражен игрален филм.
След 1917 г. записва немски филми в студията на УФА. През онзи период САЩ са наложили ембарго над германските филми, но то отпада и филмите на Пола "Мадам Дюбари", "Планинска котка", "Сафо" й печелят почитатели отвъд океана.
Холивуд реагира на заплахата на немското кино, като кани на работа режисьори и актьори. Пола Негри сключва договор с "Парамаунт" през 1922 г. След нея за Америка заминават европейски творци като Грета Гарбо, Марлене Дитрих, Ингрид Бергман, Хеда Ламар, София Лорен и мн. други.
Така Пола Негри остава в историята на киното не само като една от най-ярките звезди на Холивуд, но и като една от най-богатите актриси. Нейният дом в Лос Анджелис имитира архитектурата на Белия дом на американските президенти!
Характерната роля, която изпълнява в американското кино, е на европейска фатална жена, прочута с модните си тоалети, съперница - и в киното, и в живота - на Глория Суонсън. Тя има усещането, че американското кино я експлоатира, без да й дава възможност за истинско творчество.
Друг типаж, който изпълнява, е на чужденки. През 1928 г. прекратява договора си с "Парамаунт".
Още преди да пристигне в Америка, Пола Негри успява да усложни личния си живот. На 5 ноември 1919 г. сключва брак с граф Еугениус Дамбски, но съвсем скоро се разделя с него, а през 1922 г. официално получава развод. Междувременно, при престоя си в Германия, е любовница на богатия индустриалец Волфганг Георг Шлебер, наричан "Петроний" по името на придворния на Нерон, описан в "Сатирикон" на Петроний и "Кво вадис" на Сенкевич.
В Америка жълтата преса с наслада описва връзките й с Чарли Чаплин и Рудолф Валентино, познанството й с магната Уилям Рандолф Хърст и приятелката му, актрисата Марион Дейвис. Връзката й с Валентино продължава до внезапната му смърт през 1926 г., когато тя няколко пъти припада по време на погребението. По-късно е заявявала, че той е бил любовта на живота й.
Следващият й брак е с грузинския принц Серж Мдивани, преди да са изминали и девет месеца от смъртта на Валентино, на 14 май 1927 г., от което Америка е потресена. И този брак не е траен - двамата се развеждат на 2 април 1931 г. Тя прави спонтанен аборт, а междувременно е разбрала, че съпругът й пропилява в съмнителни сделки състоянието й.
Снима се в немски филм през 1929 г. - последното й участие в "нямото кино". Две години по-късно е в Холивуд и се снима в "говорящ филм", после пак се връща в Европа, където прави единствения си френски филм. През 1935 г. снима филма "Мазурка", който става един от любимите филми на Адолф Хитлер, дори се пуска слух, че е станала любовница на фюрера. През следващите четири години снима още пет немски филма, но се връща в Америка след окупацията на Франция от нацистите.
На 12 януари 1951 г. Пола Негри става натурализирана гражданка на САЩ. Когато Били Уайлдър започва снимките на "Булеварда на залеза", той последователно кани за главната роля Мей Уест и Мери Пикфорд, но те отказват. Отказва му и Пола Негри, а Монтгомъри Клифт не е одобрен. Никой от тях не би могъл да знае, че филмът ще стане шедьовър с Уилям Холдън и съперницата на Пола - Глория Суонсън, в главните роли.
През следващите години актрисата избягва публични прояви, води самотен начин на живот. През 1964-а се изкушава да вземе участие в една продукция на Уолт Дисни, където партнира на Елай Уолък. По време на снимките по сензационен начин се появява сред журналистите пред хотела си в компанията на малка маймунка на стоманена верижка. Винсенте Минели се опитва да я покани да участва в негов филм - тя отказва и ролята е изпълнена от Ингрид Бергман.
Отива си от този свят на 1 август 1987 г., на деветдесет години, от пневмония и тумор на мозъка. На Алеята на славата й е поставена звезда, както и още една в Лодз, Полша. През 1996 г. в Полша отпечатват марка с нейния лик, в родния й град Липно е открит неин музей.
Пола Негри беше не само изключително красива жена, но и извънредно талантлива актриса. Във всичките си филми тя разчита само на себе си, от нея се излъчва единствено звездна светлина. Тя не се появява в партньорство с други известни актриси от епохата и дори прочутите мъже актьори в нейните филми имат или мимолетни роли, или стават истински знаменитости по-късно - Емил Янингс, Кларк Гейбъл, Елай Уолък.
Пола е една от великите звезди на Холивуд, но и една от най-даровитите актриси на европейското кино - немско, френско и полско, за което получава цялата признателност на сънародниците си: за нея в Полша излизат книги, снимат се филми. А тя, освен всичко друго, отнася в гроба и тайната на Рудолф Валентино.


С Чарли Чаплин, 1922 г.

С Рудолф Валентино

 

Процесът на присъединяване към еврото няма да е лек

автор:Дума

visibility 1829

/ брой: 170

Димитър Радев за първи път на заседание на ЕЦБ

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 170

Предупреждават ни за опасни храни от чужбина

автор:Дума

visibility 1699

/ брой: 170

Задава се хаос със сметките за парно

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 170

Показно убийство на привърженик на Тръмп

автор:Дума

visibility 1123

/ брой: 170

Учебната година в Гърция започна с протести

автор:Дума

visibility 1018

/ брой: 170

Ким Чен Ун подготвя дъщеря си за лидер

автор:Дума

visibility 1417

/ брой: 170

НАТО няма да активира член 5

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 170

Истинска памет

автор:Александър Симов

visibility 1410

/ брой: 170

Диагноза - русофобия

автор:Боян Бойчев

visibility 1749

/ брой: 170

Драма с класов привкус

автор:Юрий Борисов

visibility 1832

/ брой: 170

Приложима ли е четиридневна работна седмица в България

visibility 1193

/ брой: 170

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ