26 Юли 2025събота09:06 ч.

Фандъкова събра епидемиолози и пулмолози в експертен съвет за COVID-19

автор:Дума

visibility 1003

София вече има медицински съвет за битка с епидемията от коронавирус. Кметът Йорданка Фадъкова събра експерти от различни медицински специалности – епидемиолози, микробиолози, пулмолози от общинското здравеопазване с опит в работата в условията на пандемия и с пациенти с коронавирус. Целта е експертизата на медицинските специалисти да подпомага работата на Софийския оперативен щаб за борба с пандемията от COVID-19, гласи съобщение на общината.

Напомня се, че София се намира трайно в червената зона и броят на заразените и хоспитализираните расте.

Кметът Фандъкова посочи, че е важно да има по-широко медицински обосновано становище и поиска експертното мнение за адекватността на предприетите мерки, както и за необходимостта от допълнителни.

Медиците информираха за работата на общинските лечебни заведения. COVID-отделения има в Първа, Втора и Пета МБАЛ, като броят на болните в момента е общо 70. Специалистите бяха единодушни, че носенето на маски и спазването на дистанция, са адекватни мерки. Те изразиха мнение, че към момента  действащите мерки са достатъчни. Всички медици изразиха подкрепа за засилване на контрола на входа при постъпване в лечебното заведение и последваща диагностика като това може да се извършва чрез бързи антигенни тестове. В общинските болници има създадена организация за извършване на постоянна дезинфекция и спазване на дистанция, посочиха също лекарите.

Експертите препоръчаха преминаването към дистанционно обучение в училище да става на отделни паралелки или отделни училища. Те препоръчаха това да става в паралелки и/или училища, които има над определен процент положителни ученици с COVID-19. Организацията на работата съгласно приетия Алгоритъм за действие при случай на COVID-19 в училище и детските градини се контролира от директорите.

В заседанието взеха участие лекари от общинското здравеопазване като д-р Мая Коцева – епидемиолог, Втора МБАЛ „Шейново“ ЕАД, д-р Стефанка Бобчева – началник Микробиология, ІV МБАЛ София ЕАД, д-р Добринка Иванова – началник Микробиология, ІІ МБАЛ София ЕАД, д-р Георги Филевски – началник Микробиология, УПМБАЛ Св. Йоан Кръстител ЕАД, д-р Росен Маринов – началник Отделение Пневмология и фтизиатрия, V МБАЛ София ЕАД. Участие взеха и заместник-кметът на София Дончо Барбалов и проф. д-р Иво Петров, зам.-председател на Столичен общински съвет и от комисията по здравеопазване към СОС - д-р Антон Койчев, председател на здравната комисия и д-р Веселин Милев.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 816

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 789

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 842

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 845

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 796

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 883

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 906

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 909

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 3470

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ