Фалшиви стоки за 16 млрд. евро внесени в Евросъюза
Производството на ментета е станало причина за закриването на 200 хил. работни места
/ брой: 14
През изминалата година в държавите-членки на Европейския съюз (ЕС) са внесени фалшифицирани стоки на стойност над 16 млрд. евро, което е лишило от работа над 200 000 души.
На фона на този тревожен факт, въз основа на който ЕС всяка година губи милиарди евро, се оказва, че голяма част от хората в България са доволни, че купуват фалшификати на известни марки и дори ги търсят напълно съзнателно, без изобщо да наясно с рисковете, които поемат, когато купуват фалшиви продукти. В това отношение, обаче, България не се различава съществено спрямо останалите страни-членки и проблемът с вноса и търсенето на фалшиви стоки е общоевропейски, твърдят експерти от Брюксел.
Най-често фалшифицираните стоки, които влизат на българския пазар, са козметика, облекла, обувки и авточасти.
"Една фалшива авточаст може да ви струва живота или най-малкото сериозни наранявания, може да стане причина за автопроизшествие", коментира изпълнителният директор на Българската национална асоциация "Активни потребители" Богомил Николов.
Според него неоригиналният продукт в много голяма част от случаите е причина за гърмящи или запалващи се батерии на електроуреди. Дори и заместителят да е по-евтин, той не е толкова безопасен и може да доведе до инциденти и наранявания, затова е по-добре човек да инвестира малко повече пари, но в оригинален продукт.
Най-опасни, обаче, са лекарствата.
"Има търговия с фалшиви, неоригинални лекарства през интернет, които буквално могат да убият човек и затова с тях трябва много да се внимава", обясни Николов.
Сред най-фалшифицираните хранителни стоки, които влизат на българския пазар, е зехтинът. Оказва се, че това е световен проблем и не се случва само в България. Макар да няма толкова голяма опасност за здравето, фалшивият продукт все пак нанася икономически вреди. И ако преди години вносът на фалшив алкохол беше масов, то той сега е много назад в списъка и случаите са много ограничени и спорадични.