26 Юни 2024сряда14:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Фалшификати

Десетте продукта, които най-често фалшифицират в Русия

/ брой: 239

visibility 80

Владимир Козловски

Медът, сметаната, зехтинът, а също така червената и пушената риба, рибните консерви, скаридите, раците, хайверът и месните продукти са най-често фалшифицираните днес, твърдят експертите

Сметаната

Често при фалшифицирането на млечни продукти вместо натурални млечни мазнини се използват по-евтините - растителни. Например палмово масло. А това е много тежко за организма, обяснява председателят на управата на Националния съюз на млекопроизводителите Андрей Даниленко.
Има няколко начина да се различи "фалшивата" сметана от истинската. Винаги гледайте кой е производителят, известните млечни марки се стремят да поддържат качество на продукцията си. Трябва да обърнете внимание на срока на трайност: палмовите и кокосовите мазнини имат по-дълъг срок, отколкото обикновените млечни. "Изкуствената" сметана също е по-дълготрайна от обикновената. Трябва да предизвиква подозрението и прекалено евтината продукция.

Медът

В търсене на бърза печалба някои недобросъвестни бизнесмени често продават недоузрял мед, който е наполовина нектар и мед, казва президентът на Руския национален съюз на пчеларите Арнолд Бутов. В нектара влажността е 75%, в меда - 19-20 процента. Недозрелият мед бързо прокисва. Зрелостта на меда може да се определи като се вдигне нагоре лъжичката. Узрелият мед се точи, прекалено влажният се къса.
Винаги пробвайте меда на вкус. Натуралният първоначално дразни гърлото, а след това дава устойчив аромат в носоглътката на тези цветове, които са събирали пчелите. Ако няма нито вкус, нито мирис, а се усеща горяла захар, значи е фалшификат.
Разпространеният вид некачествен мед е крем-медът. Това е мед от евтини сортове, в него добавят соево брашно и мляко, нишесте. Лесно се различава от истинския. В литров буркан масата на натуралния мед е 1 кг 450 грама, а крем-медът е само 800 грама. Търговците препоръчват крем-медът да се пази в хладилник. В същото време хладилникът е противопоказан на натуралния мед.

Зехтинът

Експертите препоръчват внимателно да се чете етикета при избор на зехтин, да се оценява неговия цвят и вкус.
На етикета трябва да бъде посочено не само мястото, където е направен продуктът, но и къде са го наливали. Качественият зехтин се произвежда и бутилира в една страна, опакова го производителят. Не си струва да купувате зехтин, който е бил бутилиран в държава, където не растат маслини.
Качественият зехтин с времето и под въздействието на слънчевите лъчи се окислява, губи вкус и полезните си свойства. С него не можеш да се запасиш. Ако го оставите дори за няколко минути в хладилника, в него се образуват бели люспи.

Хайверът
Тук дори високата цена не винаги гарантира качество. В натуралния хайвер трябва да има малко влага, яйцата трябва да бъдат цели и твърди. Но фалшификат може да се окаже дори хайвер с характерен рибен мирис, с яйца с правилна форма и натурален цвят.
Хайверът може да се проверява само с ядене. Натуралният при натиск се пука и има леко горчив вкус, а фалшификатът просто се раздъвква. Хайверът може да се провери, като хвърлите едно яйчице във вряща вода. Белтък започва да се пресича, оставяйки във вода бял шлейф, а самото яйце остава непокътнато. Във врящата вода фалшификатът губи форма и започва да се разтваря.

Рулцата от раци

Качеството и истинността на рулцата от раци не могат да се определят на око, предупреждава изпълнителният директор на Рибния съюз Сергей Гудков.
Това може да се направи само в лаборатория. А какво да правят потребителите? Единият вариант е да не купуват често такъв продукт. Така или иначе, ползата от него не е голяма.
В състава на рулцата от раци, съдейки по надписите на опаковките, има нишесте, оцветители, консерванти и рибна кайма. Но рибата в тази кайма е не повече от 10 процента. След направените анализи експертите така и не успяха точно да определят от какво са направени останалите 90 процента.

Рибните консерви

Купувачите на рибни консерви никога не могат да установят правилната пропорция между рибата и соса. От това често се възползват недобросъвестните производители. Повече сос - значи по-малки производствени разходи, и по-голяма печалба.
Натуралните консерванти в рибната промишленост изтласкаха синтетичните. Към самата риба недобросъвестните производители често добавят уголемители на обема. При неправилна херметизация оловото от консервната кутия също може да попадне вътре и да се окисли. Бактериите в консервантите запазват цвета и мириса на продукта, увеличават продължителността на траенето му.
Хранителното отравяне с некачествени рибни консерви води до диария, промени в кръвното налягане и дори до рак.

Червената риба

Днес 95% от сьомгата и пъстървата, които са по рафтовете на магазините, се отглеждат във ферми, които използват изкуствена храна. За да стане рибата с апетитен розов цвят, производителите хранят рибите с оцветяващи препарати.
Потребителите може да се сблъскат с фалшификати и при покупката на други видове риби. "Те много си приличат един с друг - казва Гудков. - Бялата риба и мерлузата без глава и кожа не могат да се различат. Може вместо треска да сложите мерлуза, а на опаковката да напишете "треска", че и сертификат да приложите".
Лабораториите, които биха могли да направят експертиза и да определят биологичния вид на рибата, явно не достигат в цялата страна. "На пръстите на една ръка може да ги преброите", подчертава Гудков.

Скаридите

Скаридите ги замразяват веднага, след като бъдат уловени, глазират ги с лед, за да не се чупят. Няма законодателно обусловени норми за съдържанието на лед в скаридите, затова производителите го увеличават до 40% от общото тегло.
Скариди започнаха да развъждат в крайбрежната зона. А те често съдържат тежки метали и антибиотици. Най-често - левомицетин, който остава в човешкия организъм много дълго време. С просто око е невъзможно да се разпознаят такива "наблъскани" с лекарства скариди. Експертите препоръчват да се употребяват само скариди, уловени в морето. Единственият начин да не сгрешите, е внимателно да прочетете етикета на опаковката.

Пушената риба

Честата употреба на пушена риба може да навреди на здравето ви. Да не забравяме, че у нас я правят с помощта на течен дим. А това е изключително силен канцероген.
Трудно е, но е възможно да се различи пушената риба, приготвена по правилната технология, от онази, която са опушвали с течен дим. Най-добре е да накарате търговеца да я разреже. "При "правилната" риба месото на мястото на разреза ще е с жълтеникав цвят. И същия цвят ще е мазнината, която се събира в района на стомаха. Освен това трябва да погледнете внимателно датата на опушването и условията за хранене. Ако рибата е била опушвана отдавна, а не е ясно къде са я държали, има риск от появата на вредни микроби. Отравянето ще ви е гарантирано.

Месото

Апетитното на пръв поглед месно филе може да бъде опасно. Месото често го напомпват с различни нитрати, те осигуряват на продукта приличен външен вид, когато то е "престояло", обяснява председателят на Съюза на потребителите в Русия Пьотр Шелишч.
В пелмените просто може да сложат по-малко месо. И реално в стоката то ще е по-малко, отколкото пише на етикета. А и по-голямата част от ингредиентите в пелмените може да е по-евтината, отколкото трябва да бъде. В тях добавят соя, представят за говеждо субпродукти или птиче месо. "Не може да се каже, че подобни подменени меса вредят на здравето на потребителите. Те обаче вредят на джоба му", уточнява Шелишч.



 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ