Фалирала държава ли сме?
/ брой: 35
Едни лихвени проценти бодат очите ни от ден-два. И издигат на преден план сакралния въпрос "България фалирала държава ли е?" И понеже финансовите ни показатели са далеч от фалита, пита се защо правителството иска огромен нов дълг, какъвто искат само фалиралите държави и защо е склонно да му го дадат при огромни лихвени проценти - до 10 на сто, каквито също са за фалирали държави?
И защо 10%, а не например 7 или пък 5%?
Т.нар. дълг на Милен Велчев от 1,327 млрд. долара бе с лихва от 7,5%, която се смята за твърде висока, а загубите за държавата от този дълг се изчисляват на около 1 млрд. лева.
Емисията облигации от 1 млрд. евро на Симеон Дянков от 2012 г. бе при лихва от 4,25%, която също бе доста висока за 5-годишни облигации. Експерти дори изчислиха, че всъщност Милен Велчев е пласирал 10-годишните облигации доста по-изгодно, тъй като ако 5-годишните на Дянков са били 10-годишни, лихвата е щяла да бъде 8,5%.
Впрочем, само за сведение, през септември м.г. Испания емитира 50-годишни облигации за 1 млрд. евро с 4% годишна лихва. При това финансовите показатели на Испания са далеч по-лоши от българските. Дългът на Испания доближава 100% от БВП.
Преди седмица гръцки депутат предупреди България да внимава със заемите, за да не стане като Гърция – заеми, лихви, по-голям дълг, по-големи заеми, по-големи лихви, още по-голям дълг. Тази спирала е измислена от Европейския съюз - целта е да ни направят бедни и зависими, не повтаряйте нашите грешки, призова депутатът. Да, ама в нашия случай не Европейският съюз, а нашите управници искат да ни направят още по-бедни и още по-зависими. И що така? Да не би пък някой да иска да прибере под масата едни милиарди, "спечелени" от високата лихва.