Няколко думи
Евтини трикове
/ брой: 195
За пореден, път в опитите си да върже бюджета за догодина, финансовият министър се опита да приложи всевъзможни евтини трикове. Това пак става чрез промени в данъчните закони, които по правило съпровождат основния финансов закон на държавата. И сега управляващите показват, че нищо ново не са научили и нищо старо не са забравили. То не бе "бонус срещу донос", то не бе "не получаваш касова бележка - не плащаш", то не бяха билкари, то не бяха гъбари. Важното е всичко да отиде под данъчната гилотина, с основание или без основание. В този ред на мисли, за втора поредна година финансовото министерство се опитва да наложи на работодателите да декларират, и по този начин да подлежат на облагане, всички добавки, които дават към заплатите на всеки един от служителите си, дори и когато са освободени от облагане.
Сред тях са и парите, изплатени за пътни, дневни и квартирни при командировки. Мотивът - под формата на командировъчни се давали заплати и така се избягвали данъци. Сиреч-сива икономика.
А няма как, когато гледате в двора си домати и дадете няколко от тях на съседа за салата, той да впише това в годишната си данъчна декларация като доход и да плати данък, като изчисли стойността на зарзавата по пазарните цени на дребно във времето, когато сте му го дали. Това е прекалено и не може да стане. Горе долу ситуацията с командировъчните е същата, като с доматите, защото с тях хората не забогатяват, я просто оцеляват.
Доматите, подадени през оградата и командировъчните не са проблем. Проблемът е, че две трети от хората у нас вярват, че икономиката в сянка е най-краткият път за забогатяване и евтините трикове няма да променят мисленето им.