Еврозоната в криза на оцеляване
Целият ЕС е заплашен, ако не се решат бюджетните проблеми, предупреди Херман ван Ромпой
/ брой: 265
Еврозоната и целият Европейски съюз заедно с нея "няма да оцелеят", ако сегашните бюджетни проблеми на някои страни не бъдат решени. Предупреждението направи председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от Франс прес.
"Ние сме изправени пред криза на оцеляването ни", заяви Ромпой в изказване пред Центъра за европейска политика на тема: "Една година от Лисабонския договор". "Всички ние трябва да работим съгласувано, за да дадем възможност на еврозоната да оцелее. Защото, ако еврозоната не оцелее, то и Европейският съюз няма да оцелее", допълни президентът на ЕС.
"Аз обаче вярвам, че ще преодолеем това", посочи още Ромпой. Той направи изказването си на фона на новата вълна от трусове в еврозоната заради опасенията, които пораждат Ирландия, но и Португалия, Гърция и дори Испания, които са обременени от прекомерни дефицити. Финансовите министри от 16-те страни, въвели еврото, се събраха във вторник в Брюксел, за да обсъдят създалата се обстановка.
Европейската столица се намира в тежка седмица на финансови консилиуми: за всеки един са насрочени съвещания на финансовите министри от еврозоната (16 държави), министрите на финансите от целия ЕС, а и консултации по бюджетни проблеми. Подобни "медицински упражнения" обаче стават обичайни за Евросъюза, който вече не може да пренебрегва занемарените си болести, отбелязват наблюдатели.
След провалените преговори за нов бюджет председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви, че се е стигнало дотук заради несъгласието на някои страни-членки да постигнат споразумение и генерално решение. На въпрос дали буксуването на бюджета ще се отрази върху 60-те милиарда, които комисията е заделила, говорител на ЕК съобщи, че липсата на нов бюджет няма да окаже влияние върху активирането на механизма за финансова стабилност. Решението бюджетът да се запази до 2012 г. няма да се сбъдне, тъй като в момента комисията изготвя нов проектобюджет, добавиха още от еврокомисията.
Правителствата от ЕС и Европейският парламент не успяха да се споразумеят за бюджета за 2011 г. в понеделник, когато изтече крайният срок за помирителната процедура. Двете страни се споразумяха за увеличение от 2,91 процента, но преговорите се провалиха по въпроса за исканията на евродепутатите за по-голяма роля при разпределянето на бъдещото финансиране на ЕС и за "механизъм за гъвкавост", позволяващ да бъдат надхвърлени сегашните бюджетни тавани.